Jesienne opryski miedzianem. Ostatnia chwila na ich przeprowadzenie

Miedzian jest środkiem ochrony roślin, który jest najczęściej stosowany w sadownictwie w celu zapobiegania chorobom. Miedzian oparty jest na związkach miedzi takich jak tlenek miedzi, wodorotlenek miedzi i tlenochlorek miedzi. Preparat ten ma działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Jest uniwersalny i wykazuje długą aktywność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Opryski miedzianem można wykonywać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wskazane jest ich zastosowanie od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby lub w przypadku, kiedy infekcje występowały w poprzednich sezonach.
Jesienne opryski miedzianem: Dlaczego warto je stosować?
Jeśli jesień jest wilgotna i ciepła, powstają doskonałe warunki do rozwoju chorób grzybowych. Ma to miejsce zwłaszcza na opadających z drzew liściach. Jesienią warto zatem zadbać o przygotowanie drzewek owocowych do zimy oraz o ich wzmocnienie i ochronę. W efekcie staną się odporne na choroby i szkodniki, a w kolejnym sezonie wegetacyjnym będą w lepszej kondycji i będzie można liczyć na obfite plony.
Jesienne opryski miedzianem nie tylko powstrzymają dalszy rozwój chorób grzybowych, ale także zminimalizują ryzyko ich wystąpienia w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Można wykonać je nawet na przełomie listopada i grudnia.
Czytaj także: Jakie warzywa siać w listopadzie? Wiosną wzejdą znacznie wcześniej
Preparaty zawierające miedzian stosuje się zarówno w uprawach przemysłowych, jak i amatorskich. Miedzian stosować można nawet przy uprawach ekologicznych.
Jesienne opryski miedzianem mają tę dodatkową zaletę, że na drzewkach owocowych nie ma już owoców, a owady zapylające pojawiają się w ogrodzie sporadycznie lub nie ma ich wcale. Opryski te są więc mniej szkodliwe. Wykonanie ich w tym terminie może ograniczyć konieczność ich przeprowadzania w czasie sezonu wegetacyjnego, a więc np. wiosną w czasie kwitnienia lub latem podczas zbierania plonów.
Jesienne opryski miedzianem: Do jakich drzew i krzewów stosować?
Jesienne opryski miedzianem stosować można przede wszystkim do takich drzewek owocowych jak brzoskwinia, morela, wiśnia i czereśnia. Miedzian znajduje zastosowanie nie tylko przy drzewkach, ale również przy krzewach owocowych, w tym m.in. przy porzeczce, agreście, malinie czy jeżynie. Sprawdzi się nawet przy krzewach ozdobnych takich jak np. rododendron czy magnolia.
Jesienne opryski miedzianem warto stosować przede wszystkim przy następujących chorobach:
- kędzierzwość liści brzoskwini i moreli,
- rak bakteryjny wiśni,
- zasychanie liści czereśni.
Jak przeprowadzać jesienne opryski miedzianem?
Jesienne opryski miedzianem należy wykonać w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Dzięki temu nie dojdzie do poparzenia roślin, a preparat nie zostanie rozmyty przez deszcz. Wskazane jest również, aby nie było silnego wiatru, który mógłby doprowadzić do zbyt dużego rozproszenia substancji czynnej i nieskuteczności oprysku oraz do rozprzestrzenienia się preparatu na rośliny, które nie miały zostać objęte opryskiem. Najlepszą porą na przeprowadzenie jesiennych oprysków miedzianem jest późne popołudnie i wieczór. W czasie wykonywania oprysku temperatura nie powinna jednak spaść poniżej 0 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku oprysk będzie nieskuteczny.
Czytaj także: Jak dbać o kury nioski zimą? Sześć ważnych zasad
Przygotowywanie i rozpylanie oprysku miedzianu może być niebezpieczne dla człowieka w sytuacji niezastosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Bezpośredni kontakt nawet niewielkiej ilości tego preparatu z ciałem oraz z oczami może prowadzić do podrażnień. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku jego wdychania, które skutkować może problemami z oddychaniem. W związku z tym jesienne opryski miedzianem trzeba przeprowadzać we właściwym stroju ochronnym, który osłoni całe ciało, w tym dłonie i głowę. Konieczne są więc rękawice, maska i okulary ochronne.
Bezwzględnie należy też pamiętać o właściwym przechowywaniu preparatu – z dala od dzieci oraz zwierząt, w przypadku których kontakt z nim może być szczególnie niebezpieczny.
- Tagi:
- jesień
- drzewka owocowe
- miedzian
- opryski