Jakie okna do budynków inwentarskich?
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej rolnicy zobowiązani są do przestrzegania standardów utrzymania zwierząt gospodarskich. W budynkach, gdzie przebywa bydło konieczne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, które może być dzienne lub sztuczne. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na jakość okien w pomieszczeniach inwentarskich.
W budynkach, gdzie przebywa bydło konieczne jest utrzymanie odpowiedniego oświetlenia, które może być dzienne lub sztuczne. W przypadku oświetlenia dziennego stosunek powierzchni okien do podłogi (dla krów) powinien wynosić 1:18. Z kolei sztuczne musi odpowiadać oświetleniu naturalnemu w godzinach od 9.00 do 17.00. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na jakość okien w pomieszczeniach inwentarskich.
- Różnica pomiędzy oknami montowanymi w domach a w budynkach inwentarskich polega na tym, że te drugie mają plastikowe okucia czyli zawiasy, klamki. Jest to ważne, ponieważ nie zardzewieją. Należy pamiętać, że w oborach czy chlewniach wytwarzają się różne gazy, które wpływają na rozwój kwasów niekorzystnie wpływających na metal - wyjaśnia Robert Ciesielski, właściciel firmy, która produkuje i montuje okna w budynkach inwentarskich. Zapewnia, że mimo iż okna wykonane są z plastiku, to na pewno są dobrej jakości. - Ościeżnica jest gruba, tak jak w domowych oknach. Cienkie jest skrzydło, ale ono nie jest słabe, gorsze. Chodzi o to, żeby to skrzydło było lekkie i dzięki temu łatwiej je wyjąć i umyć - tłumaczy. Plastikowy jest też ogranicznik regulujący stopień uchylenia okna. Jest to również istotne, przede wszystkim dlatego, że jest elastyczny i nie pęknie.
Okno pełni również funkcję wentylacyjną. - Chodzi o to, żeby właśnie przez uchylone okno zimne powietrze szło pod sufit, a opadało już ogrzane – mówi pan Robert. Zaznacza, że rolnik może też założyć siatkę przeciwko owadom. - Najczęściej robią to hodowcy bydła, ponieważ te zwierzęta nie lubią przeciągów, a te siatki hamują ruch powietrza - dodaje.
Rolnik powinien zwrócić też uwagę na to, czy szyba jest pojedyncza, czy podwójna. Lepiej, aby było zastosowane to drugie rozwiązanie. - Wówczas zimą na szybie nie ma lodu – zapewnia producent. Ważne też jest łączenie narożników w skrzydle.
- Lepiej jest, jak taki narożnik był dodatkowo skręcony dwoma wkrętami ocynkowanymi lub ze stali kwasoodpornej. Dzięki temu skrzydło się nie rozchodzi. Gorzej jest, jak te narożniki są połączone tylko zszywaczami, wówczas ich trwałość jest o wiele krótsza - twierdzi.