Jaka będzie pogoda do marca? Inna niż ostatnio jesteśmy przyzwyczajeni
Eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadów na cztery miesiące listopad 2024 r. - luty 2025 r. podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.
Listopad 2024
W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Najwyższą średnią temperaturę miesiąca ma Opole - do 6,4 st. C. Największe opady - do ponad 70 mm - występują w Koszalinie i Zakopanem.
Grudzień 2024
Średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się zawierać w zakresie normy wieloletniej. Jedynie na samym zachodzie - od Szczecina przez Gorzów do Zielonej Góry - możliwa temperatura powyżej normy. Najcieplejszym miastem jest w grudniu Szczecin ze średnią temperaturą miesiąca dochodzącą do 3 st. C.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie powyżej normy. Najwyższe opady występują w Koszalinie - mogą przekroczyć 70 mm.
Styczeń 2025
Średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy. Tylko na północ od linii Białystok - Bydgoszcz - Zielona Góra temperatura w zakresie normy. Najwyższa średnia temperatura miesięczna dochodzi do prawie 2 st. C w Szczecinie.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy. Najwięcej opadów jest zazwyczaj w Koszalinie, z górną granicą powyżej 58 mm.
Luty 2025
Na północ od linii Wrocław - Łódź - Warszawa średnia miesięczna temperatura powietrza ma się kształtować w zakresie normy. Na południu możliwa temperatura powyżej normy. Najcieplejszym miastem pozostaje Szczecin ze średnią temperaturą miesięczną powyżej zera (od 0,1 do 3,5 st. C).
Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju jest prognozowana powyżej normy. Największe opady według normy wieloletniej występują w Zakopanem - do 53 mm.
CZYTAJ TEŻ: Jaki jest dochód z 1 ha w gospodarstwach indywidualnych w Polsce?
- Tagi:
- norma
- temperatura
- opady