Jak żywisz lochy, takie będą prosięta
Im więcej lepszej jakości pokarmu będzie miała locha, tym prosięta będą w lepszej kondycji.
Żywienie loch powinno być odpowiednio dopasowane do stanu fizjologicznego zwierzęcia. Jest to ważne, ponieważ na każdym etapie zapotrzebowanie na pasze jest inne. - Przed pokryciem samicy pokarm powinien być bogaty w energię, której niedobór może spowodować zaburzenia w cyklu rujowym, a co za tym idzie problemy z rozrodem - wyjaśnia Maciej Szymczak, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Gołuchowie (powiat pleszewski). Dodaje, że niewystarczająca koncentracja energii w paszy niesie konsekwencje również w okresie ciąży. Zdarzają się poronienia lub mioty o niskiej liczebności.
- Tak, więc odpowiednie karmienie lochy przed pokryciem odgrywa dużą rolę. Zaleca się również podawanie witamin w formie iniekcyjnej, aby poprawić kondycję lochy przed zaproszeniem - zaznacza specjalista.
Czytaj także: Spada pogłowie loch - cena tucznika wzrośnie?
Z kolei zaraz po zaproszeniu należy ograniczyć dawkę paszy pełnoporcjowej. Duża koncentracja energii wraz z dużą objętością paszy wpływa niekorzystnie na rozwój potencjalnych zarodków. - Przez następne 2,5 miesiąca trzeba karmić lochy w sposób raczej oszczędny, by nie dopuścić do tzw. otłuszczenia, co również może mieć niekorzystny wpływ, zwłaszcza na poród i okres tuż po porodzie - wyjaśnia. Radzi, aby w ostatnim miesiącu ciąży zwiększyć dawkę pokarmową. Jest to ważne, gdyż zapotrzebowanie bytowe wzrasta wraz z rozwojem płodu. Dlatego musimy pamiętać, że locha w tym czasie zaspokaja nie tylko potrzeby swoje, ale również i płodu.
Czytaj także - Lekarz weterynarii radzi: jaka kandydatka na maciorę
- Na kilka dni przed przewidywanym porodem trzeba znów ograniczyć spożycie paszy, a w dniu samego porodu loch nie karmić - uważa Maciej Szymczak.
W przebiegu całej ciąży bardzo istotne jest też to, aby locha miała nieograniczony dostęp do wody. Podczas laktacji aż do ostatniego dnia należy ją karmić do syta.
- Jest to ważne, ponieważ musimy pamiętać, że im więcej pokarmu lepszej jakości będzie miała locha, tym prosięta będą w lepszej kondycji - podkreśla Maciej Szymczak.