Jak zgłosić ugorowanie w 2023 roku? 4% czy 7%?
Rolnicy mają obowiązek przeznaczenia co najmniej 4% gruntów ornych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym ugorowane - jak to wygląda w pierwszym roku wprowadzenia zmian?
Ugorowanie w 2023 roku
Zobowiązanie (które wynika z normy GAEC 8 - Utrzymanie elementów i obszarów nieprodukcyjnych), jest zawieszone, czyli w tym roku nie ma ugorowania gruntu, które będzie obowiązkowe od przyszłego roku. W 2023 roku rolnicy zgłaszają tzw. ugór z uprawą, czyli wskazują miejsce, które ma tyle procent, ile wymaga warunkowość, ale nadal w 2023 roku to jest uprawa. Wynika to z postanowień §8 wspomnianego we wstępie rozporządzenia, który wskazuje:
- W 2023 r. za grunty ugorowane (...) uznaje się również grunty wykorzystane do uprawy roślin, z wyłączeniem gruntów wykorzystanych do uprawy kukurydzy i soi oraz zagajników o krótkiej rotacji.
Oznacza to, że możemy np. zgłosić "ugór - pszenica ozima", "ugór - jęczmień jary", ale w myśl tego przepisu "ugór - kukurydza" oraz "ugór-soja" już nie wolno zgłosić. Zatem odstępstwo umożliwiające prowadzenie produkcji na gruntach ugorowanych, z wyjątkiem upraw kukurydzy, soi i zagajników o krótkiej rotacji, obejmuje wysiewy roślin ozimych dokonane jesienią 2022 r.
Ugorowanie 4% - w jakich przypadkach powierzchnia ta musi wynosić 7%?
W przypadku, gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, a co najmniej 4% powierzchni tych gruntów przeznacza się na:
- międzyplony ścierniskowe lub
- międzyplony ozime, lub
- wsiewki w uprawę w plonie głównym, lub
- rośliny bobowate drobnonasienne lub bobowate grubonasienne,
minimalny udział powierzchni tych gruntów ornych przeznaczonej na obszary lub obiekty nieprodukcyjne wynosi co najmniej 3%. Zatem, krótko rzecz ujmując - rolnik może częściowo zrealizować ten wymóg za pomocą określonych obszarów produkcyjnych, tzn. międzyplonów i upraw wiążących azot, uprawianych bez stosowania środków ochrony roślin, jednak w tym przypadku obowiązkowy odsetek wzrasta do 7% (czyli 4% + 3%) gruntów ornych, z czego 3% należy obowiązkowo przeznaczyć na obszary i elementy nieprodukcyjne.
Zdaniem rolnika: Nowe dopłaty to mniej pieniędzy za więcej obowiązków
Zdaniem rolnika to cykl artykułów, w których głos zabieraja nasi czytelnicy, rolnicy. W pierwszym artykule z tej serii zajmujemy się normami GAEC 6 i 8, do których swoje wątpliwości przedstawił nam Patryk Chojnacki, rolnik z województwa wielkopolskiego, który gospodaruje na 13 ha, zajmuje się produkcją roślinną i chowem byków - kliknij tutaj, żeby przeczytać ten artykuł.
Co uznaje się za obszary lub obiekty nieprodukcyjne w rolnictwie?
Obowiązek przeznaczenia co najmniej 4% powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne znają już chyba wszyscy rolnicy. Sprawdzilismy, czym są te obiekty i obszary - o tym przeczytasz tutaj, zapraszamy.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Wyjaśniamy strukturę zasiewów w praktyce zróżnicowana struktura upraw - kliknij proszę tutaj.