Jak założyć nową chlewnię?
- 1/13
- następne zdjęcie
Inwestycja w chlewnię to nie tylko budowa obiektu, to również pomysł, dokumentacja i strategia hodowli. Zbudowanie fermy zarodowej jest o wiele trudniejsze niż tuczarni, do której wstawia się zwierzęta i sprzedaje po trzech miesiącach. OHZ Garzyn podjął się tego wyzwania i radzi rolnikom, jak zacząć.
Ośrodek Hodowli Zarodowej Garzyn Sp. z o.o. należy do strategicznych spółek Skarbu Państwa Agencji Nieruchomości Rolnych OT Warszawa. Prowadzi programy hodowlane w poszczególnych gatunkach zwierząt, oferuje rolnikom materiał zarodowy, a także organizuje pokazy w zakresie produkcji roślinnej, w tym produkcji pasz i zwierzęcej. Zbudowany w Brylewie (powiat leszczyński) kompleks jest największą chlewnią zarodową ras krajowych w Polsce.
Zakończona inwestycja została zainaugurowana w kwietniu 2011 roku. Pierwsze dwa lata trwało przygotowanie dokumentacji (patrz obok). Budowa rozpoczęła się w 2014 roku. Chlewnię zaplanowano na 350 loch w systemie półzamkniętym. - W obiekcie będzie odchowywany materiał zarodowy, natomiast reszta będzie przewożona i odchowywana w innym gospodarstwie należącym do spółki - mówi dr Tadeusz Ziółkowski, prezes zarządu OHZ Garzyn. - Zaplanowaliśmy 1.950 stanowisk dla zwierząt powyżej 30 kg. Naszym celem jest prowadzenie krajowej hodowli. Chcemy sprzedawać rocznie 4.000 loszek i 1.000 knurów - dodaje.
- 1/13
- następne zdjęcie