Jak wygląda sytuacja z ASF? Czy liczba ognisk się zmniejsza?
Jak wygląda w Polsce sytuacja epidemiologiczna w odniesieniu do ASF? Według stanu na 8 stycznia w naszym kraju potwierdzono 10 ognisk u dzików i 0 ognisk u świń. Z kolei niespełna miesiąc wcześniej - według stanu na 20 grudnia 2023 r. potwierdzono 30 ognisk ASF u świń oraz 2604 ognisk tej choroby u dzików.
- Sytuacja epidemiologiczna dotycząca ASF u dzików jest w Polsce dynamiczna, w związku z czym nie ma możliwości przewidzieć ostatecznej liczby ognisk choroby u dzików - podał GIW.
Poniżej zestawienie liczby ognisk ASF u świń i dzików w Polsce w latach 2020-2023. Z zestawienia wynika, że w latach 2022-2023 zmniejszyła się liczba ognisk ASF zarówno u świń, jak i dzików w porównaniu do lat 2020-2021.
Gdzie zarejestrowano ostatnie ognisko ASF?
Ostatnie ognisko u świń, które zarejestrowano, zostało potwierdzone 12 października w miejscowości Długa Goślina w gminie Murowana Goślina, w powiecie poznańskim, w województwie wielkopolskim.
- Należy podkreślić, iż Główny Lekarz Weterynarii na bieżąco analizuje sytuację epidemiologiczną dotycząca ASF w Polsce oraz koordynuje działania mające na celu zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby podejmowane przez Powiatowych oraz Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii - wyjaśnia GIW.
Jakie działania są podejmowane, by hamować rozprzestrzenianie się ASF?
Jak podkreśla Główny Inspektorat Weterynarii, prowadzony jest monitoring aktywny i pasywny występowania zakażeń ASF u świń i dzików.
- Na bieżąco realizowane są kontrole planowe w gospodarstwach utrzymujących świnie, a także kontrole sprawdzające w przypadku stwierdzenia uchybień i doraźne - podaje GIW.
Dodatkowo GIW prowadzi systematyczne akcje informacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat ASF wśród rolników, myśliwych, leśników i innych zainteresowanych hodowlą świń oraz szkolenia z zakresu przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach, a także w łowiskach i punktach przetrzymywania tusz (PPT).
- Przez cały rok realizowany jest odstrzał sanitarny dzików oraz poszukiwania padłych dzików lub ich szczątków z udziałem ludzi, psów, a także dronów. Dodatkowo, w celu ograniczenia migracji dzików, a tym samym szerzenia ASF, powstają bariery ograniczające migrację dzików, m.in. poprzez zamykanie przepustów i przejść dla zwierząt przy autostradach oraz bariery zapachowe z wykorzystaniem repelentów odstraszających dziki - informuje GIW.
Przeczytaj także: Panie z KGW przygotowały prawdziwą ucztę dla podniebienia. Wygrała polewka
- Tagi: