Jak wygląda produkcja mleka na Lubelszczyźnie?
Jakie uprawy?
Ponadto w gospodarstwie uprawia się około 15 ha zbóż - jęczmień, pszenżyto przeznaczane na paszę i pszenica, z której około 20-30 ton, jako nadwyżka idzie na sprzedaż. Buraki cukrowe w gospodarstwie zajmują 7 ha. W tym roku po raz pierwszy w gospodarstwie był rzepak ozimy na obszarze 3 ha. Cały areał gospodarstwa wynosi 45 ha, w tym około 20 ha to dzierżawy. W 2003 roku została wybudowana nowoczesna obora o wymiarach 25 x 12, 5 m. Jest 1600 litrowy zbiornik, gdzie po udoju mechanicznym schładzane jest mleko.
- W naszej wsi jest około 160 gospodarstw. Kiedyś dwóch wozaków zabierało konwie z mlekiem i woziło do zlewni w Księżomierzy. W każdym gospodarstwie były krowy. Potem, gdy rolnicy likwidowali bydło mleczne, u nas w gospodarstwie była zlewnia mleka. Początkowo dla 50 rolników, a potem do 30 przynosiło lub przywoziło bańki z mlekiem. Teraz krowy są tylko w naszym gospodarstwie - mówi pan Henryk.
Zanim przejął gospodarstwo, przez dziesięć lat pracował w fabryce łożysk tocznych. Wcześniej pomagał rodzicom przy pracach w polu i gospodarstwie. Wspomina o tym, ile trzeba było się napracować przy ręcznym pieleniu 20-30 arów buraków, przy sadzeniu i wykopkach ziemniaków, które później codziennie się parowało dla świń w parniku węglowym.