Jak wygląda produkcja mleka na Lubelszczyźnie?
5 ciągników w gospodarstwie
Z czasem dla potrzeb gospodarowania został zakupiony ciągnik Ursus C-360, potem jako kolejny Zetor 7211. Teraz w gospodarstwie jest pięć ciągników, w tym Case, New Holland, Lamborghini. Nadal używany jest stary T-25, który służy do oprysków.
Rocznie Cieślikowie sprzedają do mleczarni około 240 tysięcy litrów mleka. Odbiorcą jest mleczarnia w Lipsku. Co drugi dzień przyjeżdża stamtąd cysterna, bo mleko jest schładzane do odpowiedniej temperatury. Przeciętnie otrzymują 1,45 zł za litr mleka. Gospodarze chwalą mleczarnię, że jest firmą solidną i terminowo płaci za mleko.
Jaka cena bydła na lubelszczyźnie?
Jałówki urodzone w gospodarstwie przeznaczane są na odnowę stada krów, a byczki na sprzedaż jako bydło rzeźne. Ostatnio z ceną bydła rzeźnego nie jest najlepiej, ceny spadły poniżej 8 zł za kg, a wcześniej wynosiły około dziesięciu. Baza paszowa dla bydła zapewniana jest z 8 ha łąk i traw oraz kukurydzy na kiszonkę. W tym roku zajmuje ona powierzchnię 7 ha, w roku ubiegłym było 10 ha. Straty w uprawie kukurydzy powodują dziki, których jest dużo w okolicy. Jednego roku trzy razy rolnik siał kukurydzę, bo dziki niszczyły. Jak trafiły na rządek, wybierały po kolei nasiona z ziemi.