Jak wybrać gwiazdę betlejemską w sklepie? Po tym poznasz zdrową roślinę
Poinsecja, czyli wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima) występuje naturalnie w Meksyku i Gwatemali. W naturalnych warunkach wilczomlecz jest drewniejącym krzewem lub drzewem sięgającym od 1 do nawet 3 metrów wysokości. Gwiazdy betlejemskie uprawiane w szklarniach to odmiany wyhodowane specjalnie pod warunki panujące m.in. w klimacie umiarkowanym. Ważną cechą rośliny jest ciepłolubność. Drastyczne zmiany temperatury lub zbyt niska temperatura to prosta droga do pogorszenia jej formy i rozpoczęcia procesu gubienia liści.
Po czym rozpoznać zdrową gwiazdę betlejemską?
Przed zakupem zalecane jest dokładne obejrzenie rośliny. Ważne jest już samo miejsce ekspozycji w sklepie lub w galerii. Niewskazany jest zakup rośliny, którą umieszczono w miejscu narażonym na wahania temperatury czyli np. w pobliżu drzwi lub często uczęszczanych przejść. Istnieje ryzyko, że tak wyeksponowana poinsecja – nawet jeżeli wygląda dobrze – szybko zmarnieje po transporcie do domu. Zdrowa, dorodna gwiazda betlejemska powinna mieć regularny kształt i mocno wybarwione liście. Warto zwrócić uwagę na obecność jakichkolwiek uszkodzeń liści oraz ślady wskazujące na obecność szkodników. Kolejny element, który należy sprawdzić to tzw. cyjacje, czyli specyficzny kwiatostan, który ma formę niewielkich słupków i znajduje się na samym szczycie rośliny. Obecność zaokrąglonych, zwartych, zielono-żółtych cyjacji to jedna z oznak wskazujących na to, że gwiazda betlejemska jest gotowa do procesu kwitnienia.
CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj hibiskusa do zimy. Latem odwdzięczy się pięknymi kwiatami
Rola prawidłowo dobranej temperatury i wilgotności
O tym, jak długo roślina przetrwa, zadecyduje m.in. prawidłowo dobrana temperatura. Kluczowym dla formy gwiazdy betlejemskiej może okazać się już sam proces transportu. Ten powinien być jak najkrótszy, aby roślina miała minimalny kontakt z niską temperaturą, wiatrem czy przymrozkami. Transport poinsecji wymaga odpowiedniej powłoki ochronnej. Najczęściej jest to opakowanie papierowe, ale sprawdzi się także agrowłóknina. Po przywiezieniu rośliny do domu zamiast natychmiastowego odpakowania zaleca się pozostawienie jej przez jakiś czas w osłonce. Optymalna temperatura dla gwiazdy betlejemskiej to ok. 20 stopni Celsjusza (optymalny zakres temperatur 15-22 stopnie Celsjusza) i jasne, słoneczne stanowisko. Ważnym wymaganiem jest również wysoki poziom wilgotności (odpowiadający naturalnemu środowisku wilczomleczy).
Jakich warunków nie lubi gwiazda betlejemska?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest umieszczenie poinsecji w pobliżu źródła ogrzewania – kaloryfera, grzejnika. Taki zabieg doprowadza do bardzo szybkiej utraty wilgotności przez roślinę: poinsecja zmarnieje i zacznie gubić liście. Kolejne niebezpieczeństwo czyha na rośliny umieszczane na parapetach. W tym wypadku głównym zagrożeniem są m.in. przeciągi, szybki spadek temperatury i potencjalny kontakt liści z wychłodzoną szybą. Skutki będą podobne jak przy “przegrzaniu", liście zwiędną i zaczną opadać odsłaniając łodygę.
Wyzwaniem może okazać się także sam proces podlewania, wymagający wyczucia momentu, w którym roślina ma wystarczająco przesuszone podłoże. Przyjmuje się, że poinsecję należy podlać dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie na poziomie ok. 2 cm głębokości. Warto również pamiętać, że w przypadku gwiazd betlejemskich ewentualne, krótkie przesuszenie jest mniej szkodliwe niż przelanie. Dobrym pomysłem może okazać się nawadnianie poprzez umieszczenie doniczki w pojemniku z wodą (maks. do 20 minut). Przy podlewaniu bezpośrednio do doniczki niezalecane jest moczenie liści rośliny.
CZYTAJ TAKŻE: Gałęzie z drzewa sąsiada przechodzą na twoją działkę. Czy możesz je wyciąć?
Jak dbać o poinsecję po świętach?
Roślina, która zaczyna intensywnie gubić liście (aż do całkowitego ogołocenia łodygi) przechodzi stopniowo w naturalny stan spoczynku. Na tym etapie gwiazda betlejemska jest często wyrzucana ze względu na mało atrakcyjny wygląd. W praktyce roślinę można jednak przezimować. Pierwszym etapem będzie przycięcie bezlistnych pędów na wysokość kilku centymetrów. Kolejny krok to umieszczenie poinsecji na ok. 4-6 tygodni w chłodnym pomieszczeniu (temperatura maksymalna nie powinna przekraczać 15-16 stopni Celsjusza). Po okresie zimowania, na przełomie marca i kwietnia gwiazdę betlejemską można przesadzić do większej doniczki, a następnie ustawić w ciepłym, jasnym miejscu. Proces kwitnienia poinsecji w kolejnym sezonie (czyli od listopada do stycznia) należy odpowiednio wspomóc. Zalecane jest, aby roślina już od października (lub od połowy listopada) przez ok. 4-6 tygodni miała obniżony dostęp do światła (naturalnego lub sztucznego), maksymalnie do ok. 10 godzin na dobę.