Jak suszyć pranie w zimie? Cztery ważne zasady
Suszenie prania zimą bywa problematyczne zarówno w mieszkaniu, jak i poza nim. W pomieszczeniach może powodować wilgoć, nieprzyjemny zapach, skraplanie się wody na oknach, a nawet pojawienie się pleśni. Dodatkowo zajmuje sporo miejsca. Na zewnątrz natomiast nie zawsze – ze względu na pogodę – jest możliwe. Warto jednak zastosować się do poniższych zasad, aby suszyć pranie w zimie szybko i skutecznie.
Jak suszyć pranie w zimie na zewnątrz? O tym trzeba pamiętać
Okazuje się, że w zimie można suszyć pranie na zewnątrz. Mróz sprawia, że woda w suszących się ubraniach zmienia się w lód. Ten natomiast, dzięki procesowi sublimacji, powoli odparowuje. Stan stały bezpośrednio zmienia się w gazowy, nie przechodząc w formę ciekłą. Zamarznięta woda w postaci szronu, który pokrył ubrania, z czasem zaczyna parować, a one same – wysychać. Suszenie prania w tych warunkach trwa wolniej niż latem w pełnym słońcu, jednak jest równie skuteczne. Suszące się ubrania, które pokrył lód, wystarczy więc zebrać, ogrzać, wyprasować i schować do szafy.
Czytaj także: Pamiętaj o tych pięciu zasadach w listopadzie. Storczyki będą kwitły także zimą
Suszenie prania w zimie na zewnątrz nie zawsze jednak będzie skuteczne. Nie uda się, kiedy panować będzie wysoka wilgotność powietrza, np. w czasie mgły czy bezpośrednio po intensywnych opadach deszczu. Niewskazane jest także suszenie prania, kiedy powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone. Powietrze powinno być zatem suche, mroźne i czyste.
Suszenie prania w zimie: Mniejsza ilość ubrań i odpowiednie wirowanie
Aby skutecznie suszyć pranie w zimie w mieszkaniu, warto przede wszystkim jednorazowo prać mniej ubrań. Dzięki temu mniej też będzie się suszyć. Do kolejnego prania najlepiej przystąpić, kiedy poprzednie już wyschnie. Zapobiegnie to kumulowaniu się wilgoci w mieszkaniu. Poza tym nie przeciąża pralki oraz sprawia, że pranie jest lepiej odwirowane.
O wirowaniu szczególnie warto zaś pamiętać właśnie zimą. Można nawet przeprowadzać je dwukrotnie. Poza tym standardowym będącym częścią programu prania, można ustawić jeszcze jedno – dodatkowe. Oczywiście nie należy robić tego w przypadku wyjątkowo delikatnych tkanin.
Jak suszyć pranie w zimie? Sposób rozwieszania ma znaczenie
W czasie suszenia prania w zimie istotny jest także sposób jego rozwieszania. Nie powinno się robić tego zbyt ciasno. Należy zachować jak największe odstępy pomiędzy poszczególnymi suszącymi się elementami. Przy zastosowaniu takiej techniki poprawi się cyrkulacja powietrza w okolicy suszącego się prania, dzięki czemu wilgoć szybciej odparuje. Dodatkowo można również przewieszać naprzemiennie obok siebie ubrania lekkie i szybkoschnące z tymi cięższymi, które suszą się znacznie dłużej. Taki zabieg przeciwdziała powstaniu zbyt dużej wilgotności w jednym miejscu.
Ważne, aby powietrze miało jak najlepszy dostęp do suszących się ubrań. Oznacza to, że najlepiej rozpiąć wszystkie zamki i guziki w ubraniach. Z tego samego powodu w czasie suszenia szczególnie dużych i ciężkich elementów trzeba pamiętać o ich przewieszaniu w ten sposób, aby po pewnym czasie wisiały w inny sposób niż wcześniej. Pozwoli to na szybsze wyschnięcie wszystkich ich elementów.
Jak suszyć pranie w zimie? Warto wykorzystać świeże powietrze i słońce
Warto w czasie suszenia tej samej partii ubrań przenosić suszarkę pomiędzy pomieszczeniami w mieszkaniu, a każde z nich wcześniej intensywnie wietrzyć. Taką metodę należy zastosować szczególnie w przypadku, kiedy wszystkie rzeczy suszy się na jednej, dużej suszarce.
Czytaj także: Optymalna temperatura na piecu gazowym. Dzięki niej zapłacisz niższe rachunki
Nie można zapominać o regularnym, krótkim i intensywnym wietrzeniu pomieszczeń podczas suszenia prania zimą. Pomoże to w pozbyciu się nadmiaru wilgoci i zapachu detergentów, które zgromadziły się w mieszkaniu, a jednocześnie poprawi komfort przebywania w nim.
Podczas suszenia prania w mieszkaniu w zimie można skorzystać z osuszacza powietrza, który zapobiegnie powstawaniu nadmiernej ilości wilgoci w pomieszczeniach.
Zawsze warto też w czasie suszenia prania wykorzystać pojawiające się za oknem promienie słońca. Nie trzeba wówczas od razu wystawiać ubrań na zewnątrz, ale można ustawić je w mieszkaniu tak, aby znalazły się w zasięgu świecącego właśnie słońca. Łączenie tej metody z regularnym wietrzeniem przyniesie widoczne rezultaty.
- Tagi:
- zima
- pranie
- suszenie prania