Jak skutecznie zwalczyć chwasty na wiosnę?
Wczesną wiosną chwasty rosną bardzo intensywnie i szybko osiągają fazy, w których stają się mało wrażliwe na herbicydy.
Z zabiegiem chwastobójczym nie należy zwlekać, ale wykonać go, gdy tylko warunki pogodowe pozwolą na wjazd ciągnika z opryskiwaczem w pole, a temperatura powietrza będzie na tyle wysoka, aby zastosowane środki mogły skutecznie działać. Bez ochrony herbicydowej nie uzyskamy dobrej jakości plonów.
- Im plantacje są słabsze, tym prędzej trzeba zatrzymać konkurencję chwastów dla zbóż. Jak najszybsze odcięcie tych roślin od pobierania wody, pozwoli na lepszy wzrost i regenerację zbóż, które ucierpiały w wyniku zimowych mrozów - mówi nam, doradca z Grupy Technicznej firmy PROCAM – Grzegorz Malesiński i dodaje - Wiosenne zwalczanie chwastów można podzielić na dwa kroki. Pierwszym jest zabieg w jęczmieniu i życie, czyli w gatunkach, które bardzo wcześnie zaczynają strzelać w źdźbło. Na ten zabieg mamy bardzo mało czasu, około dwóch tygodni, maksymalnie do połowy kwietnia. Musimy być przygotowani i wykonać oprysk precyzyjnie, bo nie będzie drugiego podejścia. Drugim krokiem jest zwalczanie chwastów w pszenżycie i pszenicy. Na zabieg mamy praktycznie cały kwiecień, więc tutaj jest więcej czasu.
ZOBACZ TAKŻE: Kwiecień w polu - porady
W zbożach ozimych do najgroźniejszych konkurentów z chwastów jednoliściennych należą: wyczyniec polny, miotła zbożowa oraz perz właściwy. Natomiast z gatunków dwuliściennych przeważają: przytulia czepna, jasnoty, przetaczniki, gwiazdnica pospolita, fiołek polny, chaber bławatek, bodziszki, chwasty rumianowate (rumian polny), dymnica pospolita, chwasty kapustowate (tasznik pospolity, tobołki polne) oraz ostrożeń polny. Gatunki te są trudne do zwalczania w zasiewach rzepaku ozimego, ziemniaka czy buraka cukrowego, dlatego należy je skutecznie niszczyć za pomocą herbicydów najpóźniej do końca fazy krzewienia zbóż ozimych.
Podstawowym warunkiem skutecznej ochrony zbóż ozimych przed chwastami jest wybór prawidłowego terminu zabiegu oraz właściwego herbicydu.
W obrocie handlowym znajduje się wiele różnych specyfików zapewniających ograniczenie występowania chwastów, to pozwala na ich wybór w zależności od stanu i stopnia zachwaszczenia. Warunkiem skutecznej wiosennej ochrony zbóż ozimych przed chwastami jest umiejętne rozpoznanie gatunków chwastów na polu. Zabiegi powinnyśmy wykonać jak najwcześniej do końca fazy krzewienia, gdy chwasty znajdują się we wczesnych stadiach rozwojowych.