Jak rozpoznać choroby zbóż?
Wczesne i prawidłowe rozpoznanie chorób zbóż ułatwia dobór odpowiednich środków ochrony roślin.
Im szybciej zdiagnozujemy chorobę, tym łatwiej będzie można ją zwalczyć i zmniejszyć straty w plonach. Niektóre choroby dają podobne objawy. Zdarza się też, że na roślinie występuje więcej niż jeden patogen. Dlatego warto używać fungicydu, który zwalcza jednocześnie kilka oznak grzybowych.
Najczęściej w swoich uprawach rolnicy borykają się z mączniakiem prawdziwym. Ta groźna choroba zbóż objawia się charakterystycznym mączystym, białym nalotem na wszystkich nadziemnych częściach roślin. Starsze skupiska mączniaka stają się kożuchowatymi, szaro-brązowymi powłokami. Miejsca porażone żółkną i obumierają. Patogen silnie pogarsza wykształcenie ziarna. Może powodować straty w granicach nawet do 30%. Zdarza się, że grzyb przechodzi na kłosy. - Jego występowaniu sprzyja wilgotna i ciepła pogoda, wahania temperatury, duże zagęszczenie roślin, brak przewiewności oraz przenawożenie azotem. Choroba jest trudna do zwalczenia, występuje we wszystkich gatunkach zbóż - wyjaśnia agronom Krzysztof Świerek.
Uprawy pszenicy są nato miast szczególnie narażone na atak rdzy brunatnej. Może ona powodować straty w granicach 50%. Patogen można rozpoznać po rdzawo-brązowych owalnych skupieniach. Podobne objawy pojawiają się na dolnej stronie liści - wówczas są czarno-brązowe. - Grzyb zmniejsza fotosyntezę, podwyższa oddychanie i parowanie - podsumowuje agronom.
W stadium strzelania w źdźbło pszenica, pszenżyto i żyto mogą zostać zaatakowane przez brunatną plamistość. Jest rozpowszechniona w klimacie chłodnym i wilgotnym. - Objawy choroby występują głównie na zewnętrznych liściach roślin, przechodząc z czasem na pozostałe organy. W miejscu rozpoczęcia infekcji pojawia się plamka. Po dwóch dniach widać ciemne przebarwienie, które przekształca się w ciągu 3-4 dni w wyraźną, czarną plamę. Obecność oczka w centrum plamy, otoczonej ciemną, rozmytą, chlorotyczną obwódką, jest charakterystyczne dla brunatnej plamistości liści. W ciągu 6-8 dni po infekcji rozwój przejaśnień prowadzi do zamierania - podkreśla Krzysztof Świerek.
Septorioza liści objawia się nie tylko na liściach, ale także na pochwach liściowych i źdźbłach w postaci owalnych albo podłużnych, jasnozielonych plam. Później zmieniają one barwę na brązową (martwica). W przypadku wczesnego porażenia i gwałtownej infekcji na skutek zakłóceń asymilacji dochodzi do obniżenia masy tysiąca ziaren.
Czerń zbóż występuje na wszystkich rodzajach zbóż na osłabionej, starzejącej się tkance roślinnej. Grzyby powodujące czerń są pasożytami następczymi zasiedlającymi tkankę już osłabioną lub obumarłą z innych przyczyn. - Pojawiają się jako powłoka o zabarwieniu od czarnoszarego do zielonkawoczarnego na kłosach, a także na liściach i źdźbłach. Porażona tkanka doznaje na skutek pokrycia grzybem dodatkowego osłabienia, ponieważ pogarsza się dostęp światła do jeszcze żywej tkanki - mówi agronom. - Do zwalczania chorób grzybowych jest szereg preparatów ochrony roślin. Trzeba stosować zgodnie z instrukcją, ale dobrze jest użyć środka, który zwalcza więcej chorób Np. RUBRIC 125 SC lub SPARTA 250 EW - podsumowuje specjalista.