Jaka powinna być krowa przyszłości? [ZDJĘCIA]
- 1/11
- następne zdjęcie
Co należy robić, by zwiększać wydajność i zdrowotność krów mlecznych? Jakie działania podejmować, by produkować dobrze i dużo? A także - co robić, by nie wypaść z rynku mleka na świecie?
Tego rodzaju pytania zadawali sobie prelegenci i słuchacze podczas dwudniowej konferencji pod hasłem: „Jaka może być krowa przyszłości? Na co należy zwracać uwagę?” Jej organizatorem była Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Wydarzenie miało miejsce 21/22 listopada w Dolsku (powiat śremski, woj. wielkopolskie) i skupiło hodowców bydła oraz producentów mleka z Regionu Oceny PFHBiPM Poznań, a więc województw: wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
Czytaj także: Stado Online (SOL) - program dla producentów mleka
Spotkanie otworzył Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. W trakcie przemowy tłumaczył, że nasz kraj ma ogromny potencjał w rozwoju produkcji mleka. Nie można jednak spoczywać na laurach, a podejmować działania w kierunku ulepszania chociażby genetyki krów mlecznych.
Agnieszka Nowosielska z Działu Hodowli PFHBiPM unaoczniła słuchaczom, że selekcja genomowa w krajach Europy Zachodniej jest powszechna. U nas dopiero raczkuje.
Szymon Bugaj z Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt (WCHiRZ) udowadniał, że ocena genomowa samic jest kluczem do sukcesu hodowlanego i ekonomicznego.
O produkcji pasz objętościowych, a opłacalności produkcji mleka mówił Piotr Goliński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
O doborze odpowiedniego nasienia buhajów i dalekosiężnych skutkach wyboru mówiła Marta Czekalska z Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt (WCHiRZ). Podjęła także temat nasienia seksowanego oraz wpływ problemów z rozrodem na ograniczoną liczbę jałowic remontowych w stadach bydła mlecznego.
Prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła Martin Ziaja przedstawił punkt widzenia na sytuację na rynku oczami hodowcy i producenta mleka. W trakcie dyskusji, która wywiązała się po jego wykładzie, padły słowa, by rolnicy silniejszym głosem przemawiali podczas rozmów z zarządami spółdzielni mleczarskich chociażby w kontekście ustalania cen produktów mleczarskich.
Czytaj także: Wywiad z Leszkiem Hądzlikiem. "W zwiększaniu wydajności krów nie ma nic złego"
Zoohigiena wymienia i racic to kolejna kwestia poruszona w trakcie konferencji. Jarosław Wieczorek z firmy ECOLAB podał m.in. rozwiązania, które należy stosować na fermach mlecznych zarówno w oborze, na hali udojowej, w poczekalni oraz na korytarzach przepędowych.
Czytaj także: Uważaj na ketozę!
- 1/11
- następne zdjęcie