Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - jak wykorzystać tę wiedzę?
IUNG jest instytutem badawczym podległym Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W roku 2005 IUNG uzyskał status państwowego instytutu badawczego. W instytucie pracuje 320 osób, w tym 28 profesorów i 75 doktorów.
Czym zajmuje się Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach?
Działalność Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, w skrócie IUNG, jest ukierunkowana na problemy rozwoju zrównoważonego produkcji rolniczej i kształtowania środowiska rolniczego oraz wspieranie decyzji władz administracyjnych i samorządowych.
- Poprzez swoją działalność Instytut przyczynia się do zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności polskiego rolnictwa. Współpracuje z ośrodkami doradztwa rolniczego, uczelniami i szkołami rolniczymi - czytamy na stronie internetowej IUNG.
Kierunki badań, które prowadzone są w IUNG, to:
- gleboznawstwo,
- agrometeorologia,
- nawożenie i gospodarka nawozowa,
- uprawa roli,
- uprawa zbóż i roślin pastewnych,
- produkcja biomasy na cele energetyczne,
- hodowla i uprawa chmielu oraz tytoniu,
- wybrane zagadnienia z fitochemii i mikrobiologii rolniczej,
- ocena różnych systemów gospodarowania,
- regulacja zachwaszczenia w uprawach rolniczych,
- organizacja i ekonomika produkcji roślinnej,
- ograniczanie emisji gazów cieplarnianych,
- biogospodarka
Prace badawcze są realizowane w 11 zakładach naukowych oraz 10 Rolniczych Zakładach Doświadczalnych położonych w różnych regionach Polski. Zakłady te prowadzą produkcję rolniczą w zróżnicowanych warunkach klimatyczno-glebowych i organizacyjno-ekonomicznych. Są one jednocześnie centrami wdrażającymi w praktyce nowoczesne rozwiązania organizacyjne i technologiczne oferowane przez naukę.
- Wyniki badań IUNG-PIB stanowią wsparcie dla działań Rady Ministrów RP, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, władz samorządowych i administracyjnych, doradztwa rolniczego oraz rolników i przedsiębiorców rolnych - zaznacza IUNG.
IUNG ocenia i opiniuje nie tylko nawozy
Instytut dysponuje nowoczesną bazą laboratoryjną, wzbogaconą o oddane do użytku w roku 2015 Innowacyjno-Naukowe Centrum Badań Rolniczych, w którym zgrupowane są wszystkie laboratoria i nowoczesna aparatura. Instytut ten jest upoważniony do oceny i opiniowania wszystkich nawozów i substancji użyźniających wprowadzanych na rynek.
- Instytut współpracuje z przemysłem nawozowym w ramach Centrum Kompetencji Zakładów Azotowych S.A. Puławy. Prowadzi też szeroką, wielokierunkową współpracę zagraniczną we wszystkich sferach zainteresowań badawczych, a także uczestniczy w realizacji projektów międzynarodowych - informuje IUNG
SMSR - System Monitoringu Suszy Rolniczej
Istniejący w IUNG-PIB zintegrowany system informacji o przestrzeni rolniczej charakteryzuje się dużą reprezentatywnością i umożliwia wykorzystanie szeregu map numerycznych o różnej skali i zasięgu terytorialnym, przydatnych do zarządzania przestrzenią rolniczą. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Instytut opracował i wdrozył System Monitoringu Suszy Rolniczej, który był wykonywany na zamówienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
System ma za zadanie wskazać obszary, na których wystąpiły straty spowodowane suszą w uprawach uwzględnionych w "Ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce". Zgodnie z definicją określoną w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września danego roku - klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonej wartości dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych oraz kategorii glebowych.
Platfroma ta umożliwia również zgłoszenie rozbieżności między wynikami Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) a obserwacją strat w polu.
Światowi TOP naukowcy w IUNG
Jak informuje IUNG, Uniwersytet Stanforda we współpracy z koncernem wydawniczym Elsevier i firmą SciTech Strategies opracował ranking TOP 2% najlepszych naukowców na świecie.
- Z dumą informujemy, że w tym gronie znaleźli się naukowcy z IUNG-PIB. Są nimi prof. Wiesław Oleszek, prof. Anthony Dexter oraz prof. Barbara Maliszewska-Kordybach - informuje IUNG.
Zestawienie objęło 159 683 badaczek i badaczy z całego świata, a wśród nich 726 osób z Polski. Opracowanie listy TOP 2% zostało poprzedzone dokładną oceną osiągnięć akademickich międzynarodowych naukowców.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Jak z sukcesem uprawiać jęczmień jary? O Tym przeczytasz tutaj - kliknij proszę.