Późnojesienne odchwaszczanie 2023 - czym? [KOMENTARZE EKSPERTÓW]
Z tym pytaniami zwróciliśmy do przedstawicieli renomowanych firm ze strefy agro.
Oto odpowiedzi, jakie uzyskaliśmy:
Małgorzata Hereda, doradca agrotechniczny w firmie Osadkowski
Flufenacet - (Fluent 500SC) 0,3 l/ha, stosowany głównie do zwalczania chwastów jednoliściennych takich jak miotła: zbożowa i prosowate, wspiera też zwalczanie chwastów dwuliściennych. Stosowany doglebowo lub nalistnie od fazy szpilkowania do fazy 6 liści, działa na chwasty do 45 dni. Proponujemy połączenie z diflufenikanem - w glebie działa do 120 dni, zwalcza chwasty jedno i dwuliścienne, zwłaszcza fiołka, gwiazdnicę, przetaczniki i przytulię. Zabieg stosujemy na wilgotną glebę i w temperaturze min 8°C z dodatkiem preparatu Inex-A.
Paweł Talbierz, specjalista ds. ochrony roślin Corteva Agriscience
Późną jesienią trzeba zastosować przede wszystkim preparaty, których substancje czynne będą działały także w niższych temperaturach. Ważne jest też, aby działały zarówno doglebowo, jak i nalistnie. W ten schemat wpisują się dwa rozwiązania z Cortevy: herbicyd Elipris oraz pakiet handlowy Quelex Complex Pak. Elipris zawiera w swoim składzie trzy substancje czynne: flufenacet, diflufenikan oraz Arylex, wykazując tym samym działanie doglebowe i nalistne. Arylex active działa już od 2 stopni C, poszerzając spektrum zwalczanych chwastów także w niższych temperaturach. Elipris najlepiej zastosować od fazy szpilkowania do początku krzewienia. Zwalcza najważniejsze chwasty zbóż tj.: miotła zbożowa, chaber bławatek, mak polny, przytulia czepna, fiołki czy przetaczniki. Quelex Complex Pak to rozwiązanie już doskonale znane, które łączy w swoim składzie 4 substancje czynne (flufenacet, diflufenikan, florasulam i Arylex), reprezentujące 4 różne mechanizmy działania. Skutecznie zwalcza miotłę i chwasty dwuliścienne. Można go stosować między fazą 1., a 3. liścia zbóż.
Krzysztof Bzdęga, Dyrektor ds. Zarządzania Wiedzą, PUH „Chemirol” Sp. z o.o.
Kluczowe w doborze produktu jest kilka kwestii: szerokie spektrum zwalczanych chwastów, różnorodność mechanizmów działania czy bezpieczeństwo rośliny uprawnej. Przykładem takiego rozwiązania jest tegoroczna nowość: Cezaro 574 SC, który zawiera 3 substancje aktywne: diflufenikan, flufenacet i florasulam o 3 mechanizmach działania. Jest to rozwiązanie o szerokim spektrum zwalczanych chwastów, zarówno jedno-, jak i dwuliściennych. Drugą propozycją jest technologia składająca się z dwóch produktów: Cevino 500 SC (flufenacet) jest odpowiedzialny przede wszystkim za kontrolowanie chwastów jednoliściennych i Fundamentum 700 WG (tribenuron, metsulfuron, florasulam), którego celem jest zwalczanie chwastów dwuliściennych.
Czytaj także: