Kiedy stosować opryski na rzepaku, by nie szkodzić pszczołom?
Opryski wykonywane na kwitnącym już rzepaku to ryzyko ryzyko zatrucia nie tylko pszczół i innych owadów zapylających, ale także miodu i pyłku. Czy rolnicy o tym wiedzą i biorą sobie to do serca?
O racjonalne podejście do stosowania środków ochrony roślin na roślinach kwitnących apelują pszczelarze. Nikogo nie muszą przekonywać do tego, że pszczoły i pozostałe zapylacze są naszym wspólnym dobrem, które musimy obowiązkowo chronić przez wytruciami. Pszczoły są głównymi zapylaczami roślin owadopylnych i podlegają ścisłej ochronie.
- Apelujemy z całą mocą do rolników o bezpieczne i profesjonalne wykonywanie oprysków. Bezpieczne opryski to zabiegi wykonane po godzinach lotu pszczół i innych owadów zapylających czyli po godz. 19.00 wieczorem i do 4.00 rano - wyjaśnia Zygmunt Mnichowski, prezes Koła Pszczelarzy w Damasławku.
Co ważne, nie należy wykonywać oprysków na kwitnących rzepakach i w innych kwitnących uprawach oraz w sadach. Opryski kwitnących rzepaków trują owady zapylające oraz miód i pyłek. Uprawy owadopylne w czasie kwitnienia wymagają dobrego zapylenia, za co wydadzą dobry plon.
- Pszczelarze oraz miłośnicy owadów zapylających oczekują od rolników szacunku dla pszczół, zrozumienia powagi sprawy oraz współpracy w ochronie i obronie życia owadów zapylających - podaje pszczelarz Zygmunt Mnichowski.
Jeśli więc chcesz być dobrym, szanowanym i nowoczesnym rolnikiem - nie truj pszczół!