Kampania cukrownicza 2023/24 - najważniejsze informacje [ZESTAWIENIE]
Jak przebiega kampania cukrownicza? Jakie plony są notowane? Sprawdziliśmy, co na ten temat mówią przedstawiciele koncernów i związku producenckiego.
Krajowy Związek Producentów Buraka Cukrowego
Przebieg kampanii
Do końca drugiej dekady listopada kampania przebiegała dość sprawnie. Nie było większych zakłóceń zarówno w zbiorach, jak i z dostawie surowca do cukrowni. - Pod koniec listopada zaczęły się problemy - spadek temperatury i opady śniegu znacznie utrudniły, a w części regionów nawet uniemożliwiły kopanie buraków. Do początku grudnia w ziemi pozostawało jeszcze kilka procent buraków i te dostawy są najbardziej zagrożone - warunki pogodowe mogą negatywnie wpłynąć na jakość surowca - informuje Rafał Strachota, dyrektor biura Krajowego Związku Producentów Buraka Cukrowego.
Plony
Średnie plony korzeni, według szacunków KZPBC, powinny się znaleźć na poziomie ok. 63 t/ha, a polaryzacja - na ok. 16,5%. - Należy jednak podkreślić, że plony są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu. Najwyższe odnotowywane są w Polsce północnej, południowej i południowo-wschodniej. Najniższe w pasie Polski środkowej od zachodniej do wschodniej granicy kraju - wskazuje Rafał Strachota. Zaznacza jednocześnie, że łącznie powinniśmy zebrać więc ok. 16,5 miliona ton buraków. Przypomina także o tym, że w 2023 r stawka płatności związanej z produkcją buraków wynosi 1391,96 zł/ha buraków kontraktowanych.
Pfeifer Langen Polska S.A.
Przebieg kampanii
Przerób buraków w Pfeifer Langen Polska S.A. rozpoczął się 28 sierpnia w Cukrowni Miejska Górka. Dostawy prowadzą wyspecjalizowane firmy, które na polach dokonują załadunku buraków, jednocześnie wstępnie je doczyszczając. - W ten sposób minimalizują ilość przewożonej do przerobu masy ziemi i resztek liści buraczanych. Dzięki temu transport surowca jest bardziej efektywny. To jeden z elementów ograniczania emisji gazów cieplarnianych w trakcie transportu buraków do cukrowni - tłumaczy Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska. Wspomina jednocześnie o tym, że samochody, realizujące dostawy buraków w drodze powrotnej do gospodarstw dostarczają produkty takie jak: wysłodki buraczane czy wapno defekacyjne. - Wysłodki są wykorzystywane jako pasza dla zwierząt, a wapno jako nawóz na polach - dopowiada ekspert.
Intensywne zbiory buraka zostały przerwane w listopadzie przez mrozy. - Niestety nie na wszystkich polach buraki zostały wykopane. Zbiór w tak trudnych warunkach mógł być kontynuowany w tych rejonach, gdzie wcześniej spadł śnieg - opowiada dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska. Zwraca jednocześnie uwagę na to, że część buraków zebranych przed mrozami została zabezpieczona na pryzmach specjalną włókniną, aby zminimalizować niekorzystne warunki przechowywania. W drugiej dekadzie grudnia, gdy temperatura wzrosła, można wykopać też pozostałe. - W nadchodzącym czasie będziemy zarządzać dostawami w ten sposób, żeby jak najszybciej przerobić buraki wykopane po nastaniu odwilży, a później dostarczyć te, które są dobrze zabezpieczone w pryzmach - zapowiada nasz rozmówca.
Plony
Plony buraków w tym sezonie są dość zróżnicowane. Niektóre gospodarstwa uzyskały powyżej 80 t/ha, zdarzają się jednak też takie, w których zbiory, niestety, nie przekraczają 50 t/ha. Ekspert podkreśla, że ostateczna ilość surowca uzależniona będzie od możliwości zbioru buraków z pól, na których został on przerwany z powodu mrozu. - Równie istotne jest to, czy jakość buraków obniżona z powodu przemrożenia umożliwi ich przerób - uważa specjalista.
Dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska przyznaje, że średni poziom cukru w burakach jest w tym sezonie na niższym poziomie niż prognozował koncern przed rozpoczęciem kampanii. - Obecnie wyniki polaryzacji kształtują się w zakresie 15-17 proc. - wspomina nasz rozmówca. Na jakim poziomie utrzymują się natomiast zanieczyszczenia? - W tym sezonie były one na poziomie niższym niż w latach poprzednich - odpowiada Mirosław Paluch. Zaznacza jednak: - Spodziewamy się, że buraki zbierane z pól kopane po odwilży będą bardziej zanieczyszczone.
Nordzucker Polska S.A.
Przebieg kampanii
Organizacja zwózki buraków przebiega bez problemów. Z powodu mokrej i przekropnej aury w październiku i w listopadzie nie udało się jednak wykopać wszystkich buraków. - Duże ilości opadów utrudniały zbiór, szczególnie na glebach ciężkich kombajny grzęzły i niemożliwe było dalsze kontynuowanie zbioru. To powodowało opóźnienia oraz na bieżąco konieczne było zmienianie pól na te, na których zbiór był jeszcze możliwy - relacjonuje Kinga Jędrzejczak, specjalistka ds. komunikacji i Board Assistant w Nordzucker Polska. Na tym nie kończy. - Niespodziewane ochłodzenie w trzeciej dekadzie listopada, mróz dochodzący niekiedy do -11 st. C spowodował, że zbiór buraków został przerwany - zwraca uwagę nasza rozmówczyni.
Plony
Plony korzeni w koncernie są znacznie wyższe od tych z ostatnich lat, przy nieco niższej polaryzacji, na którą głównie miały wpływ wielkość i rozkład opadów podczas wegetacji. Na jakim poziomie utrzymują się zanieczyszczenia? - Ze względu na trudne warunki do zbioru buraków w okresie jesiennym, a w niektórych przypadkach nie skuteczną ochronę herbicydową spowodowaną wycofaniem substancji aktywnych, zanieczyszczenia są na nieco wyższym poziomie w porównaniu do zeszłorocznej kampanii - wyjaśnia specjalista ds. komunikacji i Board Assistant w Nordzucker Polska.
Südzucker Polska S.A.
Przebieg kampanii
Kampania cukrownicza 2023/24, zdaniem Zbigniewa Izdebskiego, dyrektora ds. agrotechniki, w Südzucker Polska S.A., przebiega zgodnie z założonym planem i będzie prowadzona do końca stycznia. - Sezon agrotechniczny możemy zaliczyć do udanych, plon cukru prawdopodobnie będzie lepszy jak w roku ubiegłym. Pozytywnie oceniamy prowadzony monitoring chorób, szkodników i reakcje plantatorów na nasze doradztwo. We wrześniu rozpoczęliśmy realizację pierwszych planowanych dostaw w celu zabezpieczenia potrzeb przerobowych czterech naszych cukrowni. Pierwsze dostawy miały słabszą polaryzację na poziom której wpłynęły między innymi: skrócony okres wegetacji oraz uruchomienie się ostatniej dawki azotu po kilku tygodniach deficytu opadów. W tej sytuacji bardzo pozytywnie oceniamy skoordynowanie zbioru z załadunkiem, transportem i przerobem buraków - komentuje dyrektor ds. agrotechniki, w Südzucker Polska S.A.
Plony
Do połowy listopada, jak zaznacza Zbigniew Izdebski, koncern nie miał nadmiaru wykopanych buraków, co zaowocowało rosnącymi, dobrymi parametrami plonu i jakości. - Pod koniec listopada nastąpiło załamanie pogody, a duże opady deszczu i śniegu spowolniły zbiór i pogorszyły jego jakość - relacjonuje dyrektor ds. agrotechniki, w Südzucker Polska S.A.
W związku z tym na początku grudnia do wykopania było ok. 10% plantacji.
Krajowa Grupa Spożywcza S.A.
Średni plon z zakończonych na dzień 10 grudnia dostaw wynosi ponad 61 ton z hektara, średnia polaryzacja osiąga z kolei 16,6%. - Z uwagi na znaczne pogorszenie warunków pogodowych od 2 połowy listopada – duże opady deszczu, a następnie w części rejonów obfite opady śniegu i duży mróz - nastąpiły utrudnienia w kopaniu buraków oraz ich odbiorze z pól. Obecnie sytuacja się nieco poprawiła. Wznowiono kopanie buraków, choć warunki są trudne. Mimo tego kampania i przerób surowca przebiegają zgodnie z planem- relacjonuje Biuro Komunikacji KGS S.A. Zanieczyszczenia w bieżącej kampanii utrzymują się na poziomie 10%.
W kampanii cukrowniczej w 2023 roku KGS S.A. planuje skupić ponad 7 mln ton buraków.
Czytaj także:
Burak cukrowy - nowy rekord w plonowaniu!
- Tagi:
- plony
- burak curkowy