Cukrownia podsumowuje kampanię. Jaki plon buraka? Jaka polaryzacja?
Produkcja buraków cukrowych jest w tej chwili najbardziej opłacalna w zestawieniu z innymi uprawami? Co do tego wątpliwości nie ma koncern Pfeifer & Langen Polska. Rolnicy tak dobrze zarabiają na burakach dzięki naprawdę wysoki cenom skupu.
Zakończenie kampanii cukrowniczej w Pfeifer&Langen
Koncern Pfeifer & Langen podsumował kampanię cukrowniczą 2022/2023. Zakończyła się ona w połowie stycznia. Trwała łącznie 132 dni, na początku stycznia zakończyła się w rejonie Glinojecka, a w połowie miesiąca – w Wielkopolsce (cukrownie w Środzie Wlkp., Gostyniu i Miejskiej Górce).
Czytaj także: Pfeifer&Langen inwestuje w maszyny do uprawy
Średni plon z hektara wyniósł 60 ton przy poparyzacji 16%
Plantatorzy uzyskali średnio ponad 60 ton buraków z hektara przy polaryzacji na poziomie około 16 proc. Największym problemem, jak podaje Pfeifer & Langen, były skrajne warunki pogodowe. Wiosną po krótkim okresie dobrej pogody przyszły suche dni i wiatry. Pod koniec lipca i w sierpniu panowała susza, a na przełomie września i sierpnia - opady deszczu, które spowodowały wtórną wegetację buraków.
Mimo tych warunków pogodowych wielu plantatorów zebrało ponad 80 ton buraków z hektara przy polaryzacji 17 proc.
- Musimy przygotować się na to, że ze względu na zmiany klimatyczne okresy suszy i wysokich temperatur będą występowały coraz częściej. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie nowoczesnych metod agrotechnicznych oraz odpowiednia gospodarka zasobami wodnymi na polach - mówi Roman Kubiak, prezes zarządu Pfeifer & Langen Polska.
Czytaj także: Dotkliwa kara za przeładowaną “wannę” z burakami