Gospodaruje z rodziną na 100 ha. Stawia na rolnictwo precyzyjne [VIDEO]
Maciej Nykiel, farmer z miejscowości Kaszewy-Kolonia w woj. łódzkim, gospodaruje z rodziną na areale ok. 100 ha. Stawia na rolnictwo zrównoważone. Z tego względu zainwestował w nowoczesne maszyny do uprawy, umożliwiające m.in. precyzyjny siew. Korzysta także z fachowego doradztwa.
Rodzina Nykielów postawiła na rolnictwo zrównoważone.
- Z racji tego, że mamy gleby, (...), słabej jakości (od II do V klasy - przyp.red.). Te resztki pożniwne spełniają się w produkcji próchnicy. Też mamy w gospodarstwie pola nawadniane, co znacznie wpływa oczywiście na poprawę struktury tej gleby. Wykonujemy mniej uprawek pożniwnych. Jest to zazwyczaj jeden przejazd i wtedy nam się tworzy struktura gleby gruzełkowata, no i oczywiście mniej zanieczyszczamy środowisko - tłumaczy pan Maciej.
Kaszewcy rolnicy przystąpili do programu Bayer Forward Farming. - Dzięki temu mamy dostęp do najnowszych technologii oraz do znakomitych fachowców, którzy pojawiają się w gospodarstwie, doradzają nam - mówi pan Maciej. Zaznacza jednocześnie, że z tego tytułu gospodarstwo ma też dostęp do najnowszej genetyki. - Stawiamy na najlepsze odmiany, odmiany, które są odporne na suszę, które nie wymagają zbyt dużej ilości nawożenia oraz są odporne na choroby. A druga rzeczą jest to, że są dużo, dużo wyższe plony - podkreśla farmer. - W tym roku, żeśmy nawadniali pszenicę, co też znacznie poprawiło plon na naszych glebach - dodaje.
Rodzina Nykielów posiada nawigację w dwóch ciągnikach. - Bazujemy - generalnie - na ciągnikach marki John Deere. W tym roku został zakupiony także kombajn Case (...) z motorycznym system omłotu - wspomina rolnik. Mówi przy tym o innych dobrodziejstwach rolnictwa precyzyjnego, z którego korzysta. - Wykorzystujemy siewkę do nawozów z wagą, z dostrajaniem, jakby tego, że siejemy tam, gdzie jest to potrzebne. Opryskiwacz mamy z funkcją do stosowania cieczy użytkowej do prędkości roboczej. Buraki siejemy siewnikiem Kleine, kukurydzę również siejemy siewnikiem punktowym. Posiadamy siewnik do zbóż z talerzówką, która służy nam właśnie do ograniczenia przejazdu. Jednym przejazdem robimy, że tak powiem wszystko, czyli od uprawy po siew - wylicza pan Maciej. - Jakie korzyści z tego płyną przede wszystkim? Głównie ekonomiczne - ograniczają się przejazdy, co za tym idzie - mniejsze koszty paliwa, mniejsze koszty operatora. No i przede wszystkim, co jest ważne - tutaj u nas w gospodarstwie na roli - czas - podkreśla młody rolnik.
KOMENTARZE EKSPERTÓW
Czym jest rolnictwo zrównoważone?
dr Joanna Gałązka, PSOR
Rolnictwo zrównoważone, to taki sposób gospodarowania, który czerpie najlepsze praktyki zarówno z rolnictwa ekologicznego, jak i konwencjonalnego. Więc mamy tutaj połączenie tej dbałości o środowisko, gospodarowanie w sposób taki, żeby jak najmniej zasobów wykorzystywać, a z drugiej strony korzystanie z najnowszych osiągnięć technologicznych, hodowlanych. No i do tego wszystkiego jeszcze taką podwaliną rolnictwa zrównoważonego powinno być praktykowanie integrowanej ochrony roślin, która, co do zasady, powoduje, że ten moment stosowania środków ochrony roślin chemicznych mamy odwlekane w czasie i dążymy do tego, żeby to było jak najpóźniej wprowadzane w gospodarstwie albo w ogóle w taki sposób czasami jesteśmy w stanie gospodarować, że te środki ochrony roślin nie będą nam potrzebne.
Jakie produkty dla zrównoważonego rolnictwa?
Katarzyna Gallewicz, Bayer
Rolnik już na etapie wyboru odmiany kukurydzy może zdecydować, czy będzie uprawiał w bardziej sposób zrównoważony bądź mniej. Tutaj hodowla i postęp genetyczny bardzo w tym kierunku podejmowanie decyzji ułatwiają. Mogę powiedzieć na przykładzie odmian kukurydzy, które chociażby są na tym polu (polu pana Macieja - przyp.red.). Odmiana DKC 3595. To jest odmiana, która wyróżnia się bardzo dobrym oddawaniem wody w trakcie tej ostatniej fazy przed zbiorem. Jaki to ma wpływ na rolnictwo zrównoważone? Chociażby taki, że podczas zbiorów wilgotność tej odmiany jest niższa w porównaniu do innych odmian. Kolba ma luźniejsze ziarna. Koszulki okrywające kolbę są też krótsze i luźniejsze i dzięki temu ta woda szybciej paruje. Jest to po pierwsze oszczędność dla rolnika w kosztach suszenia, czyli już ekonomiczna oszczędność, czyli już wpływ na zrównoważone rolnictwo, a poza tym bardzo duża, duży wpływ na środowisko, ponieważ mniej tego gazu zużywa, mniej emituje się tych spalin do do do środowiska.
Czytaj także: