Konopie - uprawa na trudne czasy [VIDEO]
- Program Konopny daje rolnikom, szczególnie małoobszarowym, bardzo atrakcyjną alternatywę upraw rośliny, która pozwala na uzyskanie przychodu z hektara nawet powyżej 20 tysięcy złotych - mówi Witold Czeszak, kierownik Programu Konopnego w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowego Instytutu Badawczego.
W celu komercjalizacji dóbr własności intelektualnej (ale nie tylko!) w 2018 r. przez IWNiRZ -PIB powołany został Program Konopny.
Instytut, dla rozwoju rynku konopi włóknistych w naszym kraju, jest przede wszystkim dostawcą zarówno dla polskiego rolnika, jak i przedsiębiorców: wiedzy, materiału siewnego, a także technologii.
- Głównym obszarem zainteresowania rynku w ostatnim roku była uprawa na ziarno konopne, na które popyt przewyższa dotychczasowe zdolności produkcyjne. Wynika to z trendu wykorzystania ziarna konopnego w branży spożywczej, głównie do produkcji białka, ale także łuskanych konopi oraz oleju konopnego - mówi specjalista.
Zaznacza jednocześnie, że powoli (podobnie jak w USA) wzrasta zainteresowanie uprawą konopi na słomę konopną w celu jej wykorzystania do produkcji paździerzy konopnych i włókna konopnego . - Te dwa surowce mają zastosowanie w produkcji kompozytów, budowy domów (tzw. hempcrete) czy wytwarzania tekstyliów - wskazuje Witold Czeszak. - Ostatnie miesiące sygnalizują bardzo duże zainteresowanie biomasą konopna jako surowca do produkcji peletów czy brykietów, stanowiących interesującą alternatywę do węgla - dodaje specjalista.
Wdrażanie rodzimych odmian konopi przez IWNiRZ-PIB w ramach Programu Konopnego, jak podkreśla ekspert, ma istotne znaczenie dla polskiego rolnictwa.
- Działalność Instytutu wpisuje się również w priorytety Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie eksportu polskich płodów rolnych. Program Konopny daje rolnikom, szczególnie małoobszarowym, bardzo atrakcyjną alternatywę upraw rośliny, która pozwala na uzyskanie przychodu z hektara nawet powyżej 20 tysięcy złotych (przyjmując orientacyjny plon 700-1000 (odmiany włókniste) 1200-1500 (odmiana oleista) kg/ha). Oprócz tego istnieje również możliwość sprzedaży słomy konopnej oraz omłotu - odpowiada Witold Czeszak.
- Instytut współpracuje z rolnikami w oparciu o umowy kontraktacji, które poza korzyściami finansowymi, oferują polskiemu rolnikowi transfer wiedzy z instytutu badawczego w zakresie technologii upraw, wiedzy na temat rośliny i możliwość współpracy z rzetelnym partnerem, jakim jest instytut - dodaje. Zaznacza przy tym, że ciekawym zjawiskiem, w kontekście społecznym, jest rosnące zainteresowanie uprawą i współpraca z IWNiRZ-PIB ludzi młodych, planujących poprzez uprawę konopi związać się z rolnictwem, tym bardziej, że uprawa konopi bardzo pozytywnie wpływa na środowisko (patrz ramka obok).
Program Konopny oferuje obecnie materiał siewny 4 odmian. W kontekście globalnego popytu i kierunków rozwoju branży najbardziej poszukiwane są, według naszego rozmówcy, Białobrzeskie i Henola (Grzegorz Oleszak, wpołtwórca tej odmiany na zdjęciu głównym artykułu).
- Ta ostatnia jest obecnie najbardziej plenną odmianą w typie oleistym. Odmiana ta uzyskała bardzo dobre plony w 2021 r. W jednym z gospodarstw udało się zebrać 1,7 t z ha w uprawie ekologicznej, a w kolejnym w uprawie konwencjonalnej udało się zebrać aż 2,6 t z ha - opowiada ekspert.
Specjalista uczula na to, że uprawa konopi na cele nasienne różni się znacząco od uprawy na cele przemysłowe lub spożywcze.
- Z uwagi na to eksperci z Instytutu stworzyli program szkoleniowy dla rolników, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z uprawą konopi przemysłowych. Poza drukowanymi materiałami edukacyjnymi, pracownicy IWNiRZ-PIB dostępni są telefonicznie oraz osobiście, wizytując uprawy kilkukrotnie podczas okresu wegetacji - informuje Witold Czeszak.
Program Konopny to również pakiet usług związanych z uprawą i oceną wytworzonego materiału. - Oferujemy usługę koszenia materiału roślinnego, a także usługi laboratoryjne w zakresie analizy zawartości kannabinoidów, oceny słomy i włókna oraz właściwości fizykochemicznych wyrobów włókienniczych zawierających włókna naturalne - mówi specjalista.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że ważną rolę w promocji przetwórstwa słomy konopnej w Polsce odgrywa Zakład Produkcyjny IWNiRZ-PIB Lenkon w Stęszewie, który w 2021 r. skupił cały zasób słomy wyprodukowanej przez plantatorów Instytutu z Dolnego Śląska. Lenkon, mając na uwadze rosnący popyt na włókno i paździerze konopne planuje w 2022 r. zwiększyć zakupy surowca od polskich rolników.
Więcej na ten temat w naszym materiale VIDEO:
Czytaj także: