Idzie prawdziwa zima. Śnieg pokryje pola [PROGNOZA NA WEEKEND]
Tak wynika z komunikatu przekazanego dziś - 5 stycznia - przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB.
PROGNOZA POGODY IMGW PIB NA NAJBLIŻSZE DNI
PIĄTEK - SOBOTA
05.01.2024 07:30 - 07:30 06.01.2024
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu, na południowym zachodzie opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, miejscami marznący i powodujący gołoledź. Na północnym zachodzie miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do około 6 cm. Temperatura maksymalna od -6°C, -4°C na północnym wschodzie, około -1°C w centrum, na Lubelszczyźnie i na Pomorzu do 3°C, 6°C na południu. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany i porywisty, zachodni, od zachodu kraju skręcający na południowo-wschodni i wschodni. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 70 km/h, powodować będą zawieje i zamiecie śnieżne.
W nocy zachmurzenie duże, na północy z większymi przejaśnieniami. W północnej połowie kraju miejscami opady śniegu. W pasie od województwa lubuskiego i północnej części dolnośląskiego po lubelskie rozciągać się będzie strefa opadów śniegu, śniegu z deszczem oraz deszczu, miejscami marznącego i powodującego gołoledź; na południu kraju opady deszczu, jedynie na Podhalu możliwe są także opady deszczu marznącego. Miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -14°C, -11°C na północnym wschodzie, około -4°C na Pomorzu, w centrum i na Lubelszczyźnie do 0°C, 2°C na południu kraju. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, na północnym wschodzie z kierunków zachodnich, na pozostałym obszarze wschodni i południowo-wschodni, na południu miejscami słaby, zmienny. W szczytowych partiach Karpat wiatr w porywach do 90 km/h, powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.
SOBOTA - NIEDZIELA
06.01.2024 07:30 - 07:30 07.01.2024
W dzień na północy kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, miejscami opady śniegu; w centrum zachmurzenie duże, okresami opady śniegu; na południu zachmurzenie duże i całkowite, opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu, miejscami marznącego i powodującego gołoledź. W Karpatach miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Początkowo na północnym wschodzie utrzymywać się będą mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura maksymalna od -5°C na północnym wschodzie, około -1°C na Pomorzu i w centrum do 3°C na południowym zachodzie i 4-7°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-wschodni i północny, jedynie na północnym zachodzie początkowo wschodni.
W nocy na północy kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady śniegu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże lub całkowite z opadami śniegu; na południowym wschodzie opady deszczu, deszczu marznącego i deszczu ze śniegiem przechodzące w śnieg. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do około 5 cm w centrum i na Dolnym Śląsku, do 10 cm na południowym wschodzie i Opolszczyźnie, do 12 cm w Karpatach. Temperatura minimalna od -17°C na północnym wschodzie, około -7°C w centrum i na zachodzie do -4°C, -2°C na południowym wschodzie i na wybrzeżu. Miejscami na południu kraju spadek temperatury spowoduje zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i tworzenie warstwy oblodzenia. Wiatr słaby i umiarkowany, w centrum i na południu porywisty, północno-wschodni, miejscami powodować będzie zawieje śnieżne. W szczytowych partiach Karpat porywy wiatru do 70 km/h, w Sudetach do 100 km/h; powodować będą zawieje i zamiecie śnieżne.
Na jakie czynniki stresogenne oziminy są narażone zimą?
Wymarzanie i wysmalanie
Wymarzanie ozimin występuje głównie wtedy, gdy rośliny nie są pokryte warstwą śniegu i gdy pojawi się dłuższe oraz nagłe obniżenie temperatury. Skala wymarzania zbóż zależy przede wszystkim od ich jesiennego zahartowania.
Podstawowymi objawami wymarznięcia są: zbrunatnienie, żółknięcie i skręcenie liści zbóż. Porażone przez mróz rośliny można łatwo wyciągnąć z ziemi. Obumarłe oziminy stopniowo zasychają. W ten sposób na polu powstają puste place.
Przyczynami wymarznięcia - a więc uszkodzenia węzłów krzewienia - jest długo utrzymująca się zimą niska temperatura. Jeśli w tym czasie wieje silny wiatr przez dłuższy czas, mamy do czynienia z wysmalaniem zbóż. Taki rodzaj wymarzania ma miejsce w wyniku stopniowego odsłaniania węzłów krzewienia, a także nadmiernej utraty wody przez rośliny, której nie mogą uzupełnić przez korzenie z powodu niskich temperatur.
Obfite opady śniegu na niezamarzniętą glebę
Czynnikami atmosferycznymi, mającymi negatywny wpływ na rośliny, są również obfite opady śniegu na niezamarzniętą glebę. Taka sytuacja wiosną skutkuje wyprzeniem roślin. Zjawisko to polega przede wszystkim na niezatrzymaniu procesów życiowych rośliny pod grubą warstwą śniegu przez zbyt wysokie temperatury (zbliżone do 0 stopni C). W takich warunkach rośliny intensywnie oddychają bez możliwości odpowiedniej wymiany gazowej. Powoduje to nasycenie otoczenia roślin za dużą ilością dwutlenku węgla, co prowadzi do ich zaduszenia.
Obfite opady śniegu mogą się też przyczyniać się do wymywania azotu, potasu i siarki z górnych warstw gleby.
Czytaj także:
Nawożenie rzepaku azotem - jaka dawka?
- Tagi:
- oziminy zimą
- prognoza pogody