XV Forum Zootechniczno-Weterynaryjne za nami. Co wiemy?
W Poznaniu odbyła się kolejna edycja Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego. Podczas konferencji rozmawiano o aktualnym stanie zagrożenia ASF i wysoce zjadliwą grypą ptaków.
Wydarzenie odbyło się w budynku Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 12 kwietnia 2019 br.. Zgromadzeni mieli okazję dowiedzieć się najnowszych informacji m.in. na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej ASF i wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce i na świecie. Podkreślona została waga bioasekuracji, a prelegenci bardzo dużo czasu tematowi behawioru i wielkości populacji dzika.
W imprezie mieli wziąć udział Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk oraz prof. dr hab. Zygmunt Pejsak, jednak z różnych powodów nie udało im się dotrzeć do Poznania.
Bardzo dużo danych na temat przypadków choroby i jej pochodzenia przekazała Katarzyna Wawrzak z Głównego Inspektoratu Weterynarii. Zastąpiła ona nieobecnego Głównego Lekarza Weterynarii.
ZOBACZ TAKŻE: ASF. Prof. Pejsak: Rolnicy powinni pilnować siebie nawzajem
Informacje przekazane przez ekspertkę mówią same za siebie - ASF od momentu pierwszego przypadku w Polsce, co roku powiększa obszar występowania i wykrywany jest coraz częściej. Pozytywnie kształtuje się jednak sytuacja w roku bieżącym. Dotychczas w naszym kraju od 1 stycznia 2019 r. potwierdzono jeden przypadek choroby u świń i 723 przypadki choroby u dzików. W analogicznym okresie ubiegłego roku przypadków wirusa u dzików było ponad 200 więcej.
Głos podczas forum zabrał również poseł Platformy Obywatelskiej i zarazem hodowca świń - Zbigniew Ajchler, który krytycznie odniósł się między innymi do propozycji dopłat 500 zł do krów i 100 zł do tuczników zaproponowanych przez partię rządzącą.
Sprawozdanie z podejmowanych działań przeciwko wystąpieniu choroby w Wielkopolsce przedstawił lek. wet. Andrzej Żarnecki, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Podkreślił on jak ważne jest zahamowanie choroby przed woj. wielkopolskim, które jest regionem produkującym największą ilość trzody w naszym kraju.
Bardzo ciekawą prezentację zademonstrował również inny prelegent - prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Instytutu Zoologii UP w Poznaniu. Mówił on o behawiorze dzika oraz jego zmianach na przestrzeni czasu. Podkreślił on jak wiele czynników składa się na zmiany zachowań dzików i jak wielki wpływ ma na to m.in. sianie bardzo dużych areałów kukurydzy w naszym kraju. Profesor zwrócił również uwagę na to, że nie ma obecnie dokładnych danych mówiących o wielkości populacji dzika w Polsce, a metody, które zostały wymyślone kilkadziesiąt lat temu opierają się na liczeniu śladów, jakie zwierzęta pozostawiają na śniegu bądź też liczeniu ich odchodów. Tryjanowski zwrócił również uwagę na to, że warto pochylić się bardziej nad dzikami by zrozumieć wpływ poszczególnych sytuacji na ich zachowania i funkcjonowanie. Prof. zauważył również, że metody walki ze zwierzętami, które przyniosły skutek w innych państwach na świecie, niekoniecznie muszą się sprawdzić u nas.
- Tagi:
- dziki
- świnie
- biocentrum
- grypa ptaków
- forum
- ASF