Strzyżenie owiec - jak to się robi? [VIDEO]
W Polsce pozostało niewiele osób, które potrafią strzyc owce.
Zawód strzygacza wymiera. Związane jest to ściśle z tym, że w ostatnich kilkudziesięciu latach nastąpił znaczny spadek pogłowia owiec w Polsce. Według danych GUS w grudniu 2015 r. w Polsce było 215 tys. sztuk owiec. Obecnie pogłowie tych zwierząt stanowi zaledwie 5% pogłowia z lat 80-tych.
Strzyża owiec odbywa się zawsze przed planowanym wykotem ok. 6-8 tygodni. Przemawiają za tym dwa czynniki: wyższe jakość wełny i dobrostan zwierząt. - Stres, które doświadczają matki podczas wykotów powoduje, że wełna staje się przewężona i jest gorszej jakości. Wełna to dodatkowa okrywa, która powoduje, że zwierzęta nie oddają ciepła. Gdy maciorki produkują mleko, emitują większą ilość ciepła, dzięki temu, że zdejmuje się runo, zwierzętom jest chłodniej - wyjaśnia Dariusz Kubasik, główny hodowca Ośrodka Hodowli Zarodowej Garzyn. OHZ Garzyn posiada stado prawie 200 owiec matek.
Czytaj także: Stanisław Barnaś. Kto ma owce, ten ma, co chce [ZDJĘCIA]
Owce powinny być strzyżone raz w roku też z tego względu, że późniejszy odrost jest ładniejszy - dzięki strzyżeniu owca produkuje lepszą wełnę.
Prawdziwym ekspertem w dziedzinie strzyżenia owiec jest Sylwester Kłossok. Jak wyjaśnia, profesja ta nie należy wcale do łatwych i wymaga umiejętności, które nabywa się latami.