Stres cieplny- przyczyny, leczenie i zapobieganie
Świnie mają ograniczone możliwości regulacji ciepłoty ciała, dlatego są wrażliwsze na działanie wysokich temperatur. Posiadają dosyć grubą podskórną warstwę tłuszczu oraz niewielką ilość gruczołów potowych.
Przy wysokiej temperaturze i wysokiej wilgotności powietrza oddawanie ciepła z organizmu jest zmniejszone, co może powodować przegrzanie, zaburza przemianę materii oraz obniża produkcyjność. Taka sytuacja może zdarzyć się głównie w okresie letnim w pomieszczeniach z nadmierną obsadą zwierząt i nieprawidłową wentylacją.
Najczęściej obserwowane objawy stresu cieplnego to: apatia, świnie szybciej oddychają stąd wrażenie dyszenia, rośnie temperatura ciała, wzrasta spożycie wody a maleje pobór paszy, spada mleczność loch i pogarsza się jakość odsadzanych prosiąt, zaburzeniu ulega gospodarka hormonalna a więc pogarsza się skuteczność inseminacji. Stres termiczny utrudnia zagnieżdżenie się zarodków w macicy oraz powoduje wczesne zamieranie embrionów lub płodów, co w konsekwencji skutkuje niższą liczbą urodzonych prosiąt w miocie. Śmiertelność ta występuje szczególnie w pierwszych 2–3 tygodniach ciąży i może być spowodowana nawet przez kilkugodzinny wzrost temperatury w chlewni. Wysokie temperatury otoczenia są również groźne dla loch w ostatnim tygodniu ciąży. Między innymi mogą prowadzić do zwiększenia liczby martwo urodzonych prosiąt. U loch karmiących utrzymywanych w gorących budynkach występuje osłabienie apetytu, spada mleczność oraz zmienia się skład mleka. Wpływa to negatywnie na przyrosty masy ciała prosiąt.
Częste wentylowanie pomieszczeń, zraszanie, zachowanie prawidłowej obsady zwierząt, stosowanie odpowiednio dobranych pasz, stosowania w czasie upałów znacznie ograniczy prawdopodobieństwo wystąpienia stresu cieplnego - mówi Jerzy Dymek, wojewódzki lekarz weterynarii w Bydgoszczy - Doustnie można podać witaminy C, A i E oraz Beta –karoten. Na pewno wpłynie to korzystnie na uzyskiwane wyniki produkcyjne w naszych chlewniach, jednak należy pamiętać, aby konsultować wszystko z lekarzem weterynarii. Podawanie leków na własną rękę może zwierzętom bardziej zaszkodzić - dodaje.
Warto pamiętać, że opłacalność produkcji zależy także od tego, w jakich warunkach utrzymujemy zwierzęta i jaki jest ich poziom dobrostanu.
ZOBACZ TAKŻE: Obrzękówka trzody chlewnej
- Tagi: