Strefy ASF - kiedy mogą być znoszone?
Zgodnie z przepisami strefa czerwona na danym terenie obowiązuje przez 12 miesięcy. Są jednak sytuacje, w których może być zniesiona bądź zmieniona na strefę o łagodniejszych restrykcjach. Kiedy może to nastąpić?
Strefa czerwona - jakie przesłanki do zniesienia?
Wyznaczenie strefy czerwonej ASF to zmora dla producentów trzody chlewnej. W związku z byciem na takim obszarze na rolników spada wiele obostrzeń, wpływających w dużej mierze na opłacalność produkcji. Początkowo Komisja Europejska nie zgadzała się na skracanie okresu obowiązywania takiej strefy. Gospodarze musieli czekać aż rok czasu na to, by znów chociażby sprzedać żywiec po cenach rynkowych. W tej chwili jest na szczęście inaczej. Państwa mogą ubiegać się o skracanie tego okresu. Muszą jednak ku temu wystąpić odpowiednie przesłanki. Jakie?
Okres 12 miesięcy może zostać skrócony w przypadku spełnienia szeregu wymogów:
- w przypadku całkowitego wygaszenia produkcji świń w gospodarstwach niekomercyjnych o niskich warunkach bioasekuracji - okres bez występowania ognisk może zostać skrócony do 3 miesięcy, lub
- w przypadku ogniska (na obszarze bez występowania ognisk ASF u świń domowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy) - 3 miesiące po zakończeniu działań związanych z likwidacją ogniska, lub
- w przypadku ograniczonych ognisk skupionych w przestrzeni i czasie (w okresie 30 dni od pierwszego ogniska) w niekomercyjnych gospodarstwach hodowli świń na wystarczająco dużym i wcześniej wolnym obszarze - 3 miesiące po zakończeniu działań związanych z likwidacją ogniska.
- Z kolei zniesienie obszaru objętego ograniczeniami II jest możliwe po upływie co najmniej 12 miesięcy od ostatniego potwierdzonego u dzika przypadku. Nie można znieść tego rodzaju obszaru w miesiącach: czerwiec - wrzesień oraz grudzień - luty, które są uważane za okresy największego rozprzestrzeniania się choroby u dzików - wyjaśnia Dariusz Mamiński z resortu rolnictwa.
Zniesienie strefy ASF - każdy przypadek rozpatrywany indywidualnie
Co jest istotne dla Komisji Europejskej w trakcie decydowania o skróceniu czasu trwania strefy?
- W każdym przypadku rozpatrywania wniosku Komisja Europejska bierze pod uwagę m. in. ogólną sytuację epizootyczną w całym kraju, tempo szerzenia się choroby na danym terenie, dane odnośnie jej występowania w poprzednich latach oraz podejmowane działania. W związku z powyższym, każdy wniosek złożony przez państwo członkowskie jest rozpatrywany indywidualnie - informuje Dariusz Mamiński z biura prasowego MRiRW.
Podaje dalej, że w styczniu tego roku na podstawie wniosku strony polskiej złożonego w 2021 r. zniesiono obszar objęty ograniczeniami III (strefa czerwona) w 12 gminach w powiecie mławskim i żuromińskim (woj. mazowieckie) i przeniesiono 9 gmin do obszaru objętego ograniczeniami I i 3 gminy do obszaru objętego ograniczeniami II.
W lutym zdecydowano także o przeniesieniu 41 gmin w 17 powiatach, w 5 województwach: dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim, warmińsko - mazurskim i podkarpackim ze strefy czerwonej w strefę różową.
Podobne działania podjęto także miesiąc później i dotyczyły one 6 gmin w 3 powiatach (w 2 województwach- warmińsko - mazurskim i dolnośląskim).
- Główny Lekarz Weterynarii bardzo szczegółowo analizuje bieżącą sytuację epidemiologiczną. W przypadku, gdy dalsza analiza będzie pozytywna i spełnione będą przesłanki do zniesienia kolejnych obszarów objętych ograniczeniami, Główny Lekarz Weterynarii złoży odpowiedni wniosek do Komisji Europejskiej - informuje Dariusz Mamiński z biura prasowego MRiRW.
Każdy tego rodzaju wniosek jest, w ramach posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, poddawany pod głosowanie przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.
Czytaj także: Rolnicy z Wielkopolski czekają na zniesienie strefy czerwonej ASF