Rosną ceny skupu tuczników w zakładach przetwórczych
Trochę optymizmu pojawiało się na rynku żywca wieprzowego.
- Hiszpania i Holandia podniosły ceny o 1 cent w stosunku do poprzedniego tygodnia. Dalej na rekordowo wysokim poziomie pozostaje wywóz wieprzowiny do Azji. Sytuację europejskich eksporterów poprawia konkurencyjna cena w stosunku do USA. Aby sprostać zamówieniom eksportowym z Chin, Hiszpanie kupują duże ilości żywca z Francji, Belgii i Holandia, a to poprawia sytuację na rynku wieprzowiny w tych krajach
- zauważa Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej.
CENY W EUROPIE
Niezmieniona pozostała cena w Danii, Francji, Belgii i Austrii. Rozpoczęty sezon grillowy w Niemczech spowodował duże zainteresowanie ubojni surowcem. Podaż świń na rynku niemieckim pozostaje na stosunkowo niskim poziomie. W notowaniach VEZG w dniu 12/05/2021 ustalono cenę na następny tydzień w wysokości 1,46 €/kg (wbc). Oznacza to wzrost niemieckich cenników o 4 centy w stosunku do tygodnia poprzedniego.
ZOBACZ TEŻ - 720 MACIOR I TUCZARNIA NA 3600 SZTUK (FILM)
CENY SKUPU ŻYWCA WIEPRZOWEGO W POLSCE
Co słychać na naszym rynku? Ceny skupu w zakładach przetwórczych rosną z powodu mniejszej podaży żywca. W lutym zaimportowano z Danii mniej warchlaków - teraz jest to widoczne na rynku. Ruszył też w końcu sezon grillowy. Restauracje i hotele odbudowują zapasy po lockdownie Covid-19. Stąd większe zainteresowanie i wyższe stawki płacone przez mniejsze zakłady przetwórcze, które zaopatrują kanał HoReCa (Hotele, Restauracje, Catering).
JAKIE CENY ZA TUCZNIKI?
Średnia cena płacona za tuczniki na wagę żywą wyniosła 4,85 zł/kg (+20 gr t/t). Za klasę E zakłady przetwórcze płacą średnio 6,50 zł/kg (+25 gr. t/t).