Rodzina Kaczorów dzieli się z alpakami opłatkiem [VIDEO]
Rodzina Kaczorów z Suchorzewa (powiat pleszewski, Wielkopolska) kilka lat temu zrezygnowała z produkcji trzody chlewnej, dziś w swoim gospodarstwie mają zupełnie inne zwierzęta - mianowicie alpaki, które są niezwykle towarzyskimi stworzeniami. Bardzo dobrze spisują się w roli Mikołajów. Chętnie dzielą się z gospodarzami opłatkiem. Gdyby mogły przemówić w ten świąteczny czas, zapewne poprosiły o słodkie przysmaki, zwłaszcza marchewkę.
Rodzina z Suchorzewa gospodaruje na 30 ha. - Zrezygnowaliśmy ze zwierząt typowo hodowlanych (świń; sprzedawano ich rocznie ok. 150-200 sztuk - przyp.red.) na rzecz wymyślonych przez naszą młodzież domową - alpak. Produkujemy jeszcze sobie tylko warzywa kapustne, bo mamy takie grunty, na których właściwie tylko te warzywa można uprawiać - jest (...) po prostu jakiś efekt z tej produkcji. Tak to się teraz wszystko toczy - alpaczki dla rozrywki plus warzywa - mówi Jan Kaczor. - Od 6-7 lat nie mamy już w ogóle żadnych zwierząt typowo hodowlanych - dodaje gospodarz.
Prim, Ptyś, Kala, Pepsi, Makuna, Mona i Lili
Przygoda rodziny Kaczorów z alapkami zaczęła się pod koniec 2017 r. - Wtedy zrodził się pomysł, żeby takie zwięrzątka się u nas pojawiły. Potem zaczęliśmy się orientować, jak do takiej hodowli należy się przygotować. Odwiedziliśmy kilka bliższych i dalszych hodowli, które dostarczyły nam dużo wiedzy i informacji. I kwietniu 2018 r. pojawiły się u nas pierwsze alpaki - 5 sztuk - wspomina Dariusz - syn pana Jana. Dziś alpak 7 - Prim i Ptyś (samce), Kala, Pepsi, Makuna, Mona i Lili (samice). - Jest to rasa huacaya (czytaj łakaja - przyp.red.). Nie zdecydowaliśmy się na rasę suri - głównie ze względu na to, że rasa huacaya się nam bardziej podoba i bardziej przypadła nam do gustu. Poza tym, z tego, co się dowiedzieliśmy, obróbka wełny rasy huacaya też jest łatwiejsza - nie chcieliśmy się także od razu rzucać na głęboką wodę - tłumaczy Dariusz Kaczor. Stado wkrótce się powiększy. - Mamy 4 ciężarne samice. W przyszłym roku spodziewamy się młodych - mówi młody gospodarz. Dodaje jednocześnie, że ciąża u alpak trwa 11,5 miesiąca. Średnia długość ich życia to natomiast 20 lat.
Z aplakami jak z babami :) - patrz na str. 2 ====>>