Ptasia grypa zbiera żniwo - kolejne ogniska
Złe wieści dopływają do nas z Głównego Inspektoratu Weterynarii. Mamy kolejne ogniska ptasiej grypy. Do utylizacji przeznaczono ponad 17.500 ptaków.
3. ognisko ptasiej grypy w tym roku stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 1.964 sześciomiesięcznych gęsi reprodukcyjnych. Jest ono zlokalizowane w w miejscowości Radostowo w gminie Jeziorany (powiat olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie).
4. ptasiej grypy w 2021 r. odnotowano w gospodarstwie, w gospodarstwie utrzymującym 15.600 indyków rzeźnych w wieku 16,5 tygodni. - Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Staw, w gminie Lubiszyn, powiat gorzowski, woj. lubuskie - podaje GIW.
W gospodarstwach, w których stwierdzono ptasią grypę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu ministra rolnictwa z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone.
ZASADY WAŻNE DLA WŁAŚCICIELI FERM DROBIU
W związku z wystąpieniem w naszym kraju wysoce zjadliwe ptasiej grypy Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się z apelem do wszystkich hodowców drobiu o konieczność zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji w trakcie obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego należą: pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania ptaków na wybieg, zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich (w szczególności dzikiego ptactwa), karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich, stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu, stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków oraz wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.