Ptasia grypa w Holandii i Wielkiej Brytanii
W gospodarstwie hodowlanym kur niosek w wiosce Hekendorp, w prowincji Utrecht, w zachodniej części Holandii potwierdzono obecność wirusa wysoko zjadliwej ptasiej grypy - podtyp H5N8. Był to drugi przypadek pojawienia się tego groźnego szczepu ptasiej grypy w Europie.
Na początku listopada tego samego wirusa wykryto u indyków w Niemczech. Poprzednio wirus H5N8 występował tylko w Azji. W tym roku spowodował on masowe uboje drobiu, głownie w Korei Pld. W zakażonym gospodarstwie holenderskim ubojowi poddano 150 tys. szt. niosek, wprowadzono strefy zapowietrzoną i zagrożoną oraz inne środki ochronne wymagane na mocy dyrektywy 2005/94/WE.
Wprowadzono również 3-dniowy zakaz transportu drobiu i jaj na terenie całego kraju. W promieniu 10 km od fermy zakazano wypuszczania drobiu z pomieszczeń. Przewidziano również szczegółowe badania ptaków we wszystkich gospodarstwach znajdujących się w pobliżu zakażonej fermy.
Tymczasem w dn. 19 i 21 listopada br. potwierdzono drugi i trzeci przypadek wirusa ptasiej grypy w Holandii. Miały one miejsce na fermie 43 tys. szt. niosek w Ter Aar w Holandii Południowej, ok. 20 km od poprzedniego ogniska choroby oraz na fermie liczącej 10 tys. szt. drobiu we wschodniej prowincji Overijssel. W pierwszym z tych przypadków potwierdzono obecność tego samego szczepu wirusa H5N8, a w kolejnym trwają jeszcze badania, których wyniki zostaną podanie jeszcze w dn. 21 listopada.
Z dniem 20 listopada br. wprowadzono ponownie zakaz transportu żywca, mięsa, jaj, ściółki i odchodów drobiu w całym kraju. W dn. 17 listopada br. groźny szczep wirusa ptasiej grypy wykryto również na fermie kaczek koło Driffield, w hrabstwie East Riding of Yorkshire. Późniejsze badania potwierdziły, że jest to ten sam szczep wirusa H5N8, co poprzednio w Holandii i Niemczech. Ubojowi poddano 6 tys. kaczek, wprowadzono środki ochronne przewidziane prawem wspólnotowym.
Odmiennie niż w Holandii nie wprowadzono natomiast krajowego zakazu transportu drobiu, a jedynie w strefie objętej restrykcjami. Źródło pojawienia się wirusa nie jest znane, zakażony drób utrzymywany był w zamkniętych pomieszczeniach. Wirusa ptasiej grypy przenosi zwykle migrujące dzikie ptactwo. W dn. 19 listopada br. Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzje wykonawcze Komisji z dn. 17 listopada 2014 r. (2014/807/UE i 2014/808/UE) dotyczące niektórych tymczasowych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5 w Zjednoczonym Królestwie oraz podtypu H5N8 w Holandii. W załącznikach do decyzji określone są obszary zapowietrzone i zagrożone, na których mają zastosowanie unijne środki w zakresie zdrowia zwierząt.
Obie decyzje stosuje się do dn. 22 grudnia 2014 r. W odpowiedzi na wystąpienie wysoko zjadliwej ptasiej grypy, zakazy importu żywca, mięsa i produktów z drobiowych z Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii wprowadziły już Ukraina, Japonia i RPA. Podobne restrykcje zastosują prawdopodobnie niedługo również inne kraje.
- Tagi:
- kury
- Holandia
- ptasia grypa
- Unia