Pszczoły warte miliardy
Z danych Greenpeace wynika, że wartość owoców i warzyw zebranych w Polsce dzięki zapylaniu upraw przez pszczoły rocznie przekracza 4 mld zł. Analiza została opracowana przy użyciu narzędzia przygotowanego przez specjalistów z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.
Tymczasem rolnictwo, mające pszczołom tak wiele do zawdzięczenia, przyczynia się do zmniejszania ich populacji. Ze względu na wzrost użycia pestycydów w ostatnich latach, w tym takich, które są śmiertelne dla pszczół trzy lata temu UE wprowadziła obowiązujący do końca tego roku zakaz stosowania pestycydów z grupy najbardziej szkodliwych neonikotynoidów.
W maju 2017 roku, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, rozpoczął realizację projektu eksperymentalnego chowu pszczół w warunkach miejskich. Ule zostały ulokowane na gruntach użytkowanych przez GIORiN w Toruniu, w sąsiedztwie upraw wielu gatunków sadowniczych i warzywnych. Są to głównie rośliny testowe, których plony są m.in. przeznaczane do wykorzystania jako materiał odniesienia w badaniach pod kątem pozostałości środków ochrony roślin. W uprawach tych bowiem nie są stosowane chemiczne środki ochrony roślin. Praca naszych rodzin pszczelich zapewni większą skuteczność zapylania roślin testowych, a dzięki temu ich wyższe plony.
Jak informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa pszczoły w Toruniu już rozpoczęły kolejny pracowity sezon.Miejskiej pasiece Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przybyły dwa kolejne ule.
Pszczoły pozyskują nektar i pyłek z roślin testowych w sadzie i uprawach warzywnych, które znajdują się na terenie Inspektoratu. Znajdujące się tam plony są m.in. wykorzystane jako materiał odniesienia w badaniach pod kątem pozostałości środków ochrony roślin. W uprawach tych nie są bowiem stosowane chemiczne środki ochrony roślin. Praca pszczół zapewnia większą skuteczność zapylania roślin doświadczalnych, a dzięki temu ich wyższe plony.
ZOBACZ TAKŻE: Konferencja pszczelarska w Pępowie