Polska w czołówce producentów jaj wylęgowych
Rośnie produkcja jaj wylęgowych kurzych w Polsce. W 2016 r., w stosunku do poprzedniego roku nastąpił jej wzrost o 7%.
Analitycy rynku przewidują, że sytuacja nie powinna się zmienić i w tym roku.
- Sektor reprodukcji w Polsce charakteryzuje się jednym z najwyższych poziomów produkcji jaj wylęgowych w Europie. W 2016 r. liczba jaj wylęgowych kurzych pochodzących z nadzorowanej produkcji ferm reprodukcyjnych wyniosła 1,5 mld sztuk. Podaż jaj na rynku z krajowych ferm zwiększyła się w skali roku o blisko 7% - podaje Katarzyna Gawrońska, główny specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu.
Przeważająca część jaj wylęgowych kurzych pochodzących z produkcji na krajowych fermach reprodukcyjnych w 2016 r. była wykorzystywana do wylęgu piskląt w krajowych zakładach wylęgowych, a około 5,5% wyprodukowanych jaj została przeznaczona na eksport. W ubiegłym roku import jaj kurzych zapłodnionych, przeznaczonych do inkubacji stanowił 3,0% produkcji krajowej.
W 2016 r. najwyższy potencjał produkcyjny wykazały zakłady reprodukcyjne jaj wylęgowych w czterech województwach: mazowieckim - 520 mln jaj, wielkopolskim - 251 mln jaj, zachodniopomorskim - 157 mln jaj i kujawsko - pomorskim - 131 mln jaj. - Podaż jaj z tych województw stanowiła 70% łącznej produkcji jaj wylęgowych kurzych w Polsce - tłumaczy Katarzyna Gawrońska z Krajowej izby Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu.
Posługując się analizą ekspercką Komisji Europejskiej, należy przypomnieć, że Polska jest aktualnie trzecim największym producentem jaj wylęgowych w Unii Europejskiej, po Wielkiej Brytanii i Francji. Przewiduje się, że taką pozycję utrzyma także w 2017r.
Komisja Europejska podała, że ubiegłoroczna produkcja jaj wylęgowych łącznie w Unii Europejskiej wyniosła około 12 mld sztuk (-2%), a w 2017 r. prognozuje się niewielki wzrost nieprzekraczający 2%.