Pasza GMO dozwolona do 2019 r.
Do 1 grudnia 2019 r. będzie można stosować paszę GMO. Nowelizację ustawy o paszach podpisał prezydent Andrzej Duda.
Celem ustawy jest przesunięcie terminu wejścia w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego zawartego w przepisach ustawy z lipca 2006 r.
"W obecnym stanie prawnym przepis końcowy ustawy o paszach, tj. przepis art. 65 ustawy stanowi, że wyżej wymienione przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Ustawa przesuwa na dzień 1 stycznia 2019 r. określony w art. 65 ustawy o paszach termin wejścia w życie przepisu materialnego ustanawiającego zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego oraz przepisu karnego" - czytamy w komunikacie podanym przez Kancelarię Prezydenta RP.
Czytaj także: Trzeba będzie zarejestrować uprawy genetycznie modyfikowane (GMO) KLIK
Jak przekonywali sami posłowie podczas obrad nad projektem, ustawa budzi kontrowersje, jednak jej uchwalenie było koniecznie. Na polskim rynku brakuje produktów żywnościowych dla zwierząt bogatych w białko. Brak przesunięcia zakazu stosowania GMO przyczyniłoby się do kryzysu na rynku rolnym.
Nasz kraj importuje obecnie 2,2 mln ton śruty sojowej. Prognozuje się, że produkcja zwierzęca w Polsce będzie wzrastać, a co idzie za tym, pojawi też większe zapotrzebowanie na paszę białkową. Dlatego zdaniem naukowców należy poczynić wszelkie starania, by zamiast zwiększać dalszy import surowca głównie z USA czy Brazylii, polskim hodowcom zwierząt zaoferować rodzime białko. Prowadzone są działania w kierunku promocji upraw roślin strączkowych w Polsce.
Czytaj także: Białko paszowe z Polski zamiast importowanej soi? KLIK