Otrzymał gratulacje z rąk prezydenta
- 1/8
- następne zdjęcie
Przedstawamy sylwetkę jednego ze zwycięzców konkursu Agroliga 2015.
Kazimierz Grodzki z Krzyżanek (gmina Pępowo, powiat gostyński, woj. wielkopolskie) udziału w prestiżowym konkursie Agroliga z pewnością nie żałuje. Jego gospodarstwo wśrod wszystkich zgłoszonych w ubiegłym roku w całym województwie otrzymało najwięcej punktów. Dlatego jako najlepszy z Wielkopolski został zaproszony do udziału w uroczystości wręczenia pucharów, która miała miejsce w czerwcu w Pałacu Prezydenckim z udziałem m.in. ministrów i prezydenta Andrzeja Dudy.
Pan Kazimierz otrzymał zaszczytne miano: Zasłużony dla rolnictwa
- Cieszę się, że otrzymałem tę nagrodę. Jest to niesamowite wyróżnienie - mówi Kazimierz Grodzki.
Pan Kazimierz Grodzki prowadzi rodzinne gospodarstwo wraz z żoną Mirosławą, dziećmi Leszkiem i Żanetą oraz matką Stanisławą. Gdy oddziedziczył gospodarstwo po rodzicach w 1991 roku jego wielkość wynosiła 10,79 ha. W tej chwili rolnik z Krzyżanek gospodaruje na całkowitej powierzchni 35 ha, z czego 34 ha stanowią grunty orne (uprawa zbóż na własne potrzeby związane z produkcją trzody chlewnej). Grunty własne wchodzące w skład gospodarstwa wynoszą 24 ha, natomiast powierzchnia gruntów dzierżawionych to 11 ha.
Głównym kierunkiem produkcji jest trzoda chlewna, utrzymywana w cyklu zamkniętym. Średnioroczny stan macior wynosi 165 sztuk. Rocznie w gospodarstwie sprzedaje się 3400 tuczników, a średnia mięsność wynosi ponad 59 procent. - Warchlaki i maciory utrzymywane są na podłogach rusztowych, a tuczniki na głębokiej ściółce - wyjaśnia Kazimierz Grodzki.Pasze przygotowywane w gospodarstwie na bazie premixów firmy BAS-POL podawane za pomocą paszociągów, dzięki którym znacznie poprawiła się jakość i organizacja pracy.
Państwo Grodzcy inwestują w nowoczesne rozwiązania. Korzystają z dostępnych środków środków unijnych. W ramach PROW 2004-2006 wybudowali płytę obornikową i zbiornik na gnojówkę. Ze wsparcia unijnego w latach 2007 - 2013 zakupili natomiast ciągnik rolniczy Zetor Fortierra z ładowaczem czołowym, opryskiwacz, agregat uprawowo siewny, agregat prądotwórczy, rozsiewacz nawozu, siewnik zbożowy, zbiornik zbożowy o poj. 125 t - 2 szt. oraz żmijkę załadowcza i rozładowcza. Utwardzinili też podwórze.
- Uważamy, że estetyka zagrody jest ważna, dlatego w roku 2011 z funduszy unijnych utwardziliśmy kostką podwórze , natomiast w 2014 roku z własnych środków wybetonowaliśmy plac manewrowy - przekonuje pan Kazimierz.
Chlewnie oraz budynki gospodarcze w 50% pokryte płytą obornicką, pozostałe eternitem, jednak sukcesywnie wymieniane. O estetykę wokół domów i obiektów gospodarczych dba także pani Mirosława, która zajmuje się pielęgnacją kwatów.
Wśród inwestycji pocznionych w ostatnich latach w gospodarstwie w Krzyżankach można wymienić: budowa chlewni (2000r.), budowa magazynu do maszyn rolniczych (2002 r.),usytuowanie zbiornika do zboża 130 t (2005 r.), budowa chlewni (2007 r.), kolejny zbiornik do zboża 40 t (2008 r.) oraz kolejne nakłady w chlewnię i zbiornik do zboża na 125 ton w 2015 r.
Państwo Grodzcy prowadzą gospodarstwo rolne na terenie OSN Wrocław. W pełni spełniają standardy ochrony środowiska. Nawozy naturalne przechowywane są płycie obornikowej i szczelnych zbiornikach na gnojówkę. Pojemność urządzeń do przechowywania nawozów naturalnych pozwala na przechowywanie ich przez okres minimum 6 miesięcy.
- Posiadamy plany nawozowe oraz bilanse azotu, co ułatwia rozdysponowanie nawozów naturalnych, a nadmiar zbywa na podstawie pisemnej umowy - tłumaczy pan Kazimierz.
Zobacz relację i zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród Agroliga - przejdź dalej
- 1/8
- następne zdjęcie