Nie tylko polscy hodowcy mają problemy. Tak mało świń w Danii nie było od 20 lat
Według najnowszych danych, 1 października br. w Danii hodowano 11,90 mln świń. Było to o 1,31 mln zwierząt mniej niż rok wcześniej. Tym samym zanotowano spadek pogłowia o 9,9%!
Według danych duńskiego urzędu statystycznego, prezentowanych przez niemiecki portal rolniczy agrarheute.com, spadek pogłowia trzody chlewnej w Danii widać już od października 2021 roku. Najnowsze wyniki wskazują jasno, że liczebność hodowli trzody chlewnej w Danii jest najniższa od ponad 20 lat.
Mniej przede wszystkim tuczników
W ostatnim badaniu największy spadek odnotowano w liczbie tuczników - 2,77 mln sztuk to aż o 11,5% mniej w stosunku do poprzedniego badania. Liczba prosiąt spadła o 7,9% do 2,47 mln. Duńscy producenci zmniejszyli znacznie również stada loch do 1,16 mln - spadek rok do roku o 7,1%.
Przyczyną... brak opłacalności
Dwie główne przyczyny spadku liczebności pogłowia trzody chlewnej, to według organizacji patronackiej duńskiego przemysłu rolno-spożywczego (L&F): wysokie koszty produkcji i słaba opłacalność trwająca od lata 2021 roku.
Mniejsza liczebność hodowli sprawiła, że w Danii spada coraz bardziej także liczba ubojów. Według wstępnych danych jego wielkość w pierwszej połowie 2022 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego spadła o 0,9%, ale spadek od stycznia do listopada wyniósł już 2,9%.
W Niemczech jeszcze gorzej
Jeszcze gorsza sytuacja notowana jest w Niemczech. Za naszą zachodnią granicą w trzech pierwszych kwartałach 2022 r. ubito o 9% mniej świń niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wynika to po części z faktu kryzysu w hodowli w Danii, ponieważ eksport duńskich prosiąt do Niemiec od stycznia do listopada 2022 r. spadł o 11,9%.
W Polsce w ciągu 8 lat zniknęło 70% gospodarstw produkujących świnie
Liczba gospodarstw i liczebność hodowli drastycznie spada w ostatnich latach również w Polsce. Jak wynika z danych ARiMR, pod koniec 2021 roku w naszym kraju występowały 70 143 stada świń. Jeszcze 4 lata wcześniej, w grudniu 2018 roku było ich o 37 tysięcy więcej. Jeśli dane te porównamy z rokiem 2014 roku, a więc w czasie, gdy w Polsce wybuchł ASF, okaże się, że w ciągu 8 lat walki z tym wirusem, spadek liczby gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną osiągnął poziom aż 70%! W 2014 roku bowiem było w Polsce 252 500 stad świń. WIĘCEJ TUTAJ.
ZOBACZ TAKŻE: Będzie to kolejny cios dla producentów świń i drobiu!
- Tagi:
- ceny żywca
- trzoda chlewna
- ASF
- świnie