Nowe zagrożenie? Klasyczny pomór świń "zalewa" Japonię
W momencie, gdy w Polsce mamy do czynienia z afrykańskim pomorem świń (ASF), Japonia zmaga się z klasyczną odmianą tego wirusa (CSF). Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko.
Wirus CSF nie jest tak groźny jak ASF, jednak według informacji przekazywanych przez Główny Inspektorat Weterynarii przy wysokiej zjadliwości wirusa, ginie 80-100% pogłowia, przy czym największe straty występują wśród prosiąt i warchlaków. Mała zjadliwość powoduje natomiast śmiertelność na poziomie 30-40%. U świń uodpornionych (odporność może bynć nabyta wskutek szczepień lub zakażeń naturalnych wirusem o mniejszej zjadliwości) mogą wystąpić zachorowania przebiegające poronnie z niską śmiertelnością, ale maciory rodzą prosięta słabe, które giną w ciągu kilku dni.
ZOBACZ TAKŻE: ASF - szczepionka za 2 lata?
Pierwsze ognisko choroby wykryto w Japonii na początku września 2018 r. Do stycznia br. regularnie wykrywano nowe przypadki choroby, jednak najczęściej dotyczyły one dzika. Istnieje jednak przypuszczenie, że rozwój wirusa staje się coraz bardziej niepokojący.
W ciągu pierwszych 5 tygodni 2019 r. ponad 28 tys. świń musiało zostać poddanych selekcji, ponieważ CSF znaleziono w szeregu gospodarstw utrzymujących trzodę. 5 lutego Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) otrzymała natomiast informację o kolejnych 6 ogniskach wirusa na japońskich farmach o różnej wielkości - od 600 do 6 640 świń.
"Niezwykle poważna sytuacja"
- Mamy do czynienia z wyjątkowo poważną sytuacją - przyznał Takamori Yoshikawa, minister rolnictwa Japonii, cytowany przez serwis informacyjny The Japan Times.
Na razie głównym sposobem walki z wirusem jest dbanie w gospodarstwach o higienę i bioasekurację. Dostępne są również szczepionki, jednak japończycy chcą na razie tego uniknąć, ponieważ obawiają się utrudnień w eksporcie wieprzowiny.
ZOBACZ TAKŻE: ASF. Lekarz weterynarii: podmienić próbkę krwi do badania?
Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt zawiesiła już status Japonii jako kraju wolnego od CSE. Przed wrześniowym przypadkiem, kraj ten był wolny od wirusa od 1992 r.