Kiszonka z traw - kilka ważnych zasad
Zbliża się termin pierwszego pokosu traw. Warto więc w tym momencie zastanowić się nad tym, w jaki sposób przyrządzić sianokiszonkę, która będzie chętnie pobierana przez krowy i zwiększy ich wydajność mleczną.
Jak wyjaśnia Wiesława Kucharska z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, moment zbioru i sposób konserwacji zielonki z trwałych użytków zielonych zależy od wieluczynników, m.in. od terminu nadejścia wiosny i pogody w tym okresie. Trawy kosić można on początku sezonu do pełni kłoszenia wiodących gatunków traw. Jeśli chodzi natomiast o motylkowe (lucerna, koniczyna czerwona w czystym siewie lub w mieszance z trawami) najlepszy moment na zbiór roślin to termin od pączkowania do początku kwitnienia, a w przypadku zielonek strączkowych- to faza strąków płaskich, które stanowią główną masę plonu. Mieszkanki zbożowe lub zbożowo-strączkowe warto kosić w fazie dojrzałości mlecznej ziarna owsa lub jęczmienia.
- Najbardziej odpowiednią porą dnia do koszenia są godziny południowe i popołudniowe z uwagi na największą koncentrację cukrów w roślinach. Zbyt wczesne koszenie: (rano) obniża poziom cukru, a zbyt późne (pod wieczór) pogarsza warunki podsuszania. Pamiętajmy, aby koszenie odbywało się po zejściu rosy. Skoszoną trawę rozrzuca się jeszcze w trakcie koszenia lub bezpośrednio po, tak żeby jak najszybciej rozpoczęło się przewiędnięcie - przekonuje Wiesława Kucharska z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Docelowa zawartość suchej masy powinna wynosić 30-35%.
Jak długo suszyć zielonkę?
- Czas podsuszania w warunkach słonecznej pogody to 1-1,5 dnia po 2 lub 3 - krotnym przetrząsaniu zielonki. W praktyce, chcąc sprawdzić zawartość suchej masy, można posłużyć się „regułą praczki”. Jeśli podczas wykręcania roślin nie wydobywa się z nich płyn, a ręce są wilgotne, to świadczy o tym, że trawa zawiera zalecaną zawartość suchej masy tj. na poziomie 30%. Mówimy wtedy o produkcji kiszonek z zielonki przewiędniętej – tłumaczyekspert ds.produkcji zwierzęcej.
Czytaj także: Jak ułożyć dawkę pokarmową? KLIK
Gdy natomiast surowiec jest bardziej podsuszony (50-60% suchej masy), produkujemy z niego tzw. sianokiszonki. - W podsuszonych zielonkach zwiększa się zawartość cukrów, dzięki czemu powstają lepsze warunki do rozwoju bakterii kwasu mlekowego, co korzystnie wpływa na przebieg zakiszania. Kiszenie materiału zbyt suchego oznacza większe starty składników w czasie suszenia na polu, a także uniemożliwia dobre ubicie – wyjaśnia Wiesława Kucharska.
Warto sięgnąć po kwas mlekowy
Jeśli chcemy przyspieszyć proces zakiszania możemy sięgnąć po preparaty zawierające kwas mlekowy. Na co trzeba zwracać uwagę podczas zakiszania? Powinniśmy sprawdzić, czy nasz surowiec jest czysty. - Zielonki zanieczyszczone ziemią nie są dobrym surowcem kiszonkarskim, ponieważ wprowadzamy do zielonki duże ilości bakterii „szkodliwych „ tzn. takich które produkują kwas masłowy. Kiszonki zanieczyszczone ziemią zawierają zwykle ponad 10% popiołu w suchej masie - przestrzega Wiesława Kucharska.
Czytaj także: Dopasowany system żywienia trzody chlewnej i bydła KLIK
Poza tym musimy pamiętać o tym, że na jakość kiszonki wpływa także szybkość jej przyrządzenia. Silos lub pryzmę należy napełniać jak najszybciej. - Napełnienie silosu (pryzmy) kolejnymi warstwami grubości ok. 25 cm nie powinno trwać dłużej niż 1-2 dni. Na zakiszoną masę nanosi się zakiszacz w formie roztworu wodnego. Następnie materiał należy dokładnie ugnieść np. używając ciągnika - zaznacza Wiesława Kucharska.
Pryzmę należy dokładnie okryć folią kiszonkarską i czynność tę przeprowadzić jak najszybciej - w ciągu 2-4 godzin po uformowaniu beli. Odpowiednio wykonana kiszonka może być przechowywana nawet ponad rok.