Kara za niezgłoszenie do ARiMR wielkości stada
Nie spisałeś do końca roku stada świn bądź krów? Jakie sankcje mogą na ciebie spaść?
Tylko połowa rolników wywiązała się z obowiązku dokonania spisu zwierząt do końca 2016 roku.Tak przynajmniej wynika z informacji podanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Dużą liczbę „zapominalskich” potwierdza także ARiMR. Rolnicy zignorowali ten obowiązek? A może nie wiedzieli o nim?
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 18 października ubiegłego roku każdy właściciel świń czy krów musi raz w roku sporządzić spis inwentarza i przekazać go ARiMR do 31 grudnia. Wielu rolników tego jednak nie zrobiło. - Nie dotarła do nich informacja o wprowadzonym obowiązku, w związku z tym nie są świadomi ciążącego na nich zobowiązania. Poza tym wg rolników informacji o różnych nowo wprowadzonych w 2016 roku przepisach było zbyt wiele, a sposób ich przekazywania odbywał się chaotycznie - podał w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Zwrócił się z apelem do Krzysztofa Jurgiela, by wydał zalecenie instrumentom kontrolującym, aby nie karać rolników za niewywiązanie się z dostarczenia spisu stanu zwierząt w roku 2016.
- Naszym zdaniem konieczne jest poczynienie dalszych kroków mających na celu rzetelne poinformowanie rolników o obowiązujących zaleceniach i dopiero po skutecznym dotarciu z informacją do zainteresowanych, można wprowadzać sankcje za nieprzestrzeganie nowych zasad w roku 2017 - stwierdził Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Jakie kary, gdy nie dokonałeś spisu zwierząt?
Jakie sankcje czekają na beneficjentów? To pytanie zadaliśmy ARiMR. Jolanta Sobkowiak, kierownik Biura Rejestracji Zwierząt w poznańskim oddziale Agencji wyjaśniła, iż tę kwestię reguluje art. 33 ust.1 pkt 11 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (t.j. Dz. U. z 2015 poz. 1172 z późn. zm.). - Stanowi on, że: kto będąc posiadaczem zwierzęcia gospodarskiego, nie dokonuje spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada lub nie umieszcza liczby zwierząt ustalonej podczas spisu w księdze rejestracji, lub nie przekazuje kierownikowi biura liczby i numerów identyfikacyjnych zwierząt ustalonych podczas tego spisu, w terminie określonym w art. 20a ust. 3 podlega karze grzywny - podała.Jolanta Sobkowiak.
Póki co, biura powiatowe ARiMR nie otrzymały odgórnych wytycznych, jak do tego tematu podejść. - Naprawdę spora grupa osób nie przyniosła spisu świń czy krów. Ilu jest to konkretnie rolników, dowiemy się w chwili, gdy dane te zostaną przez pracowników wprowadzone do systemu. Wówczas też okaże się, jakie i czy w ogóle kary administracyjne na nich nakładać - tłumaczy Ewa Jakubowska, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Gostyniu. Zaległego obowiązku za miniony rok rolnicy już nie będą mogli spełnić. Jeśli zdecydują się teraz złożyć dokument z liczbą zwierząt w gospodarstwie do Agencji, będzie on musiał już dotyczyć roku 2017.
Aby dokonać spisu bydła czy świń należy wykorzystać wzory przeznaczone dla owiec bądź kóz. Wystarczy, że odpowiednio się je oznaczy. Jeśli chodzi o bydło, trzeba podać: numer siedziby stada, datę dokonania spisu, wypisać numery wszystkich sztuk, w prawym górnym rogu wpisać wyraz „BYDŁO” oraz nie zapomnieć o podpisie.
W przypadku świń wpisujemy jedynie numer siedziby stada, bez wypisywania okienek z numerami zwierząt. Należy wpisać datę, w prawym górnym rogu słowo „ŚWINIE”, a nad miejscem na podpis podajemy łączną ilość zwierząt przebywających w stadzie na dzień spisu i składamy podpis.