Jak produkowane są duńskie warchlaki? Wyjazd szkoleniowy [Wideo]
Polscy hodowcy trzody chlewnej podpatrywali, jak produkowane są duńskie prosięta i warchlaki.
Wyjazd szkoleniowy zorganizowały firmy Duńczyk, Neorol i Grisehandler.
Rolnicy obejrzeli nowoczesną chlewnię oraz bazę eksportową żywego inwentarza. Uczestniczyli także w szkoleniach prowadzonych przez przedsiębiorstwo zajmujące się budową i wyposażeniem obiektów inwentarskich oraz lekarza weterynarii, który mówił o zdrowotności duńskich warchlaków.
Hodowcy trzody chlewnej, głównie z Wielkopolski, spędzili w ubiegłym tygodniu kilka dni w Danii, by dowiedzieć się, jak jeden z największych eksporterów warchlaków w Europie produkuje trzodę chlewną. Odwiedzili fermę na 1250 loch znajdującą się w północnej części kraju. Po obiekcie gości oprowadziła KathrineNedergaard. Rolnicy dowiedzieli się także, jakie systemy budowy i wyposażenia wykorzystuje się w nowoczesnych obiektach inwentarskich. Chętnie zadawali pytania dotyczące rozwiązań w zakresie izolacji budynków, stosowanych materiałów na podłoże, filtrów powietrza czy niwelowania odoru wydzielanego przez zwierzęta. Najnowocześniejsze duńskie rozwiązania przedstawiła firma z 40 - letnim doświadczeniem Gråkjaer z Holstebro w środkowej części Danii. To, jak wygląda wysyłka warchlaków do Polski czy Niemiec można było zobaczyć na jednej z kilkunastu w Danii baz eksportowych żywego inwentarza.
Wyjazd szkoleniowy zorganizowały firma Duńczyk Michała Musiała zajmująca się importem warchlaków, przedsiębiorstwo paszowe Neorol oraz duński podmiot pośredniczący w sprzedaży trzody Grisehandler.