Jak obniżyć koszty pasz
W produkcji świń koszty paszy stanowią największy udział w kosztach ogólnych i stanowią średnio ok. 65-75% ich części. Niekiedy mogą nawet przekraczać 80%, szczególnie w ostatnim okresie, w którym ceny zbóż utrzymują się na bardzo wysokim poziomie.
Kilka wariantów pozyskiwania paszy
W związku z tym, aby obniżyć koszty pasz wielu producentów zastanawia się, w jakim systemie je stosować - kupić gotową mieszankę pełnoporcjową z wytwórni pasz, mieszać samemu na bazie zbóż i zakupionej tzw. białkowo-mineralno-witaminowej mieszance paszowej uzupełniającej, czyli popularnie zwanym koncentracie, czy na bazie zbóż, surowców białkowych i mineralno-witaminowej MPU tzw. premiksie. Ten temat ostatnio często jest poruszany w różnorodnych mediach.
Najczęściej przedstawiany jest pogląd, że najdroższym rozwiązaniem jest zakup gotowej mieszanki pełnoporcjowej, a najtańszym wytwarzanie we własnym gospodarstwie na bazie surowców białkowych i premiksu. Te analizy są jednak często powierzchowne, ponieważ po dogłębnej analizie okazu je się, że na poszczególnych wariantach uzyskujemy bardzo różne wyniki produkcyjne, czyli zużycie paszy od 3,5 do 2,5kg gotowej mieszanki na 1kg przyrostu masy ciała, inną zdrowotność stada i związane z tym straty.
Odpowiedni produkt paszowy i wariant żywienia
Skąd takie różnice i na co należy zwrócić uwagę? W pozornie najtańszym wariancie stosując śrutę poekstrakcyjną sojową, rzepakową i premiks nie zdajemy sobie sprawę, że premiks nie zawiera wielu istotnych dodatków paszowych jak np. enzymy, probiotyki, prebiotyki, ziołowe stymulatory wzrostu, mieszaniny kwasów i wiele innych. W premiksie po prostu nie da się ich zmieścić. Należy zatem czytać, co znajduje się w poszczególnych produktach, skonsultować się z przedstawicielem firmy paszowej i przedstawiając jaki potencjał genetyczny posiada nasze stado, jakie mamy warunki chowu i jakie oczekiwania uzgodnić i dobrać odpowiedni produkt i wariant żywienia. O wyborze wariantu decyduje jeszcze jeden ważny czynnik - skala produkcji.
Śrutę sojową poniżej 1500 zł
Zakupując np. śrutę poekstrakcyjną sojową w dużej ilości można wynegocjować cenę nawet dużo poniżej 1500 zł/t, a w małej ilości w workach kupimy nawet za blisko 1700 zł/t. Przestrzegałbym także przed stosowaniem bez fachowej porady różnych "wynalazków'", czyli różnorodnych nowych surowców paszowych. Bez weryfikacji ich wartości pokarmowej i jakości można sprowadzić sobie wiele problemów.
Poruszyliśmy tutaj jedynie kilka najistotniejszych czynników decydujących o wyborze najkorzystniejszego dla producenta rozwiązania. Najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się o poradę do dobrego fachowca z dziedziny żywienia.