Stres cieplny u zwierząt. Jak rozpoznać i jak zwalczać?
Nieprawidłowy mikroklimat często powoduje stres cieplny, który jest jednym z największych wyzwań, z którymi borykają się hodowcy na całym świecie.
Pod pojęciem dobrostanu określa się taki system hodowli zwierząt, który w maksymalnym zakresie zaspokaja ich potrzeby życiowe i gwarantuje dobre samopoczucie. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt uważa, że zwierzę posiada prawidłowy dobrostan, jeśli jest zdrowe, trzymane w odpowiednich warunkach, oraz dobrze odżywione. Zadaniem hodowcy jest zatem stworzenie w budynkach inwentarskich odpowiednich warunków mikroklimatycznych, które mają zapewnić zwierzętom właściwy komfort bytowania. Mikroklimat kształtowany jest przez wiele czynników, do których zaliczamy oświetlenie, temperaturę, wilgotność, a także prawidłową wymianę powietrza.
STRES CIEPLNY
Temperatura otoczenia, w której żywy organizm czuje się najlepiej, to tzw. „strefa komfortu cieplnego". Przebywając w optymalnym środowisku organizm nie wkłada wysiłku w ogrzanie, lub chłodzenie, chętniej pobiera paszę, a także dobrze przyrasta i łatwo odchowuje potomstwo. Dla osobników różnych gatunków, strefa ta jest różna i uzależniona jest wieku i od tzw. temperatury odczuwalnej, a mianowicie prędkości ruchu wiatru i wilgotności. Dla przykładu, strefa komfortu cieplnego dla trzody chlewnej to temperatura od 13-20 oC, dla krów 8 - 16oC, natomiast człowiek doskonale czuje się w przedziale temperaturowym 20-24oC. Przekroczenie warunków komfortu cieplnego, skutkujące uruchomieniem wielu mechanizmów mających na celu pozbycie się nadmiaru ciepła oraz ograniczenie skutków niekorzystnego działania wysokiej temperatury, nazywamy stresem cieplnym.