Nowa ustawa o zdrowiu zwierząt. Będą lepsze zasady odszkodowań dla rolników?
![](/media/cache/9b/9c/9b9cb5dfa2c69f0b5456b7f104536e1e.jpg)
Ministerstwo rolnictwa pracuje nad nową ustawą o zdrowiu zwierząt.
Nowa ustawa o zdrowiu zwierząt. Trwają prace na szczeblu rządowym
Wspomniany projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Według założeń, może on zostać przyjęty jeszcze w pierwszym kwartale 2025 roku.
Co zakłada?
Nowe prawo przede wszystkim ma dostosować polskie przepisy do rozporządzeń unijnych, głównie w kontekście doprecyzowania różnych kompetencji krajowych instytucji, które są istotne dla zdrowia zwierząt.
Opisane się m.in. kwestie uprawnień w nadawaniu weterynaryjnych numerów rejestracyjnych.
- W projektowanych regulacjach zaproponowano, oprócz powiatowego lekarza weterynarii, także wojewódzkiego lekarza weterynarii i Głównego Lekarza Weterynarii do rejestracji oraz zatwierdzania grup zakładów oraz kompartmentów zlokalizowanych na obszarze przekraczającym obszar jednego powiatu. W konsekwencji proponuje się upoważnienie wojewódzkiego lekarza weterynarii i Głównego Lekarza Weterynarii do nadawania weterynaryjnych numerów identyfikacyjnych grupom zakładów oraz do prowadzenia rejestru takich grup zakładów - czytamy m.in. w planach nowej ustawy o zdrowiu zwierząt.
Poza kwestiami technicznymi - ustawa ma regulować również inne sprawy, związane m.in. z przemieszczaniem zwierząt.
Alternatywny system przemieszczania świń? Co zakłada ustawa o zdrowiu zwierząt?
W praktyce doprecyzowana ma być m.in. kwestia przemieszczania świń na naszym terenie.
- Zaproponowano wprowadzenie przepisów umożliwiających funkcjonowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej alternatywnego systemu przemieszczania świń (bez świadectw zdrowia wymaganych prawem Unii Europejskiej) - czytamy m.in. w projekcie procedowanej ustawy.
To nie koniec.
- Na podstawie projektowanych przepisów minister właściwy ds. rolnictwa będzie mógł określić wymagania dla niektórych gatunków zwierząt lub kategorii materiału biologicznego, dla których nie ma określonych wymagań w przepisach UE, w przypadku, gdy ich import odbywać się będzie w sposób regularny - czytamy również w planach nowej ustawy.
Nowy system odszkodowań dla hodowców. Chodzi o zwierzęta, które padną w wyniku choroby
Dla hodowców bardzo ważne będą jednak z pewnością zapisy dotyczące odszkodowań - za padłe w wyniku choroby sztuki zwierząt.
Jak tłumaczy dziś resort rolnictwa, projektowane przepisy mogą zmienić pewne warunki i zasady przyznawania takich odszkodowań. Szczegóły opisuje m.in. wiceminister Stefan Krajewski, w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji.
Po pierwsze - możliwe będzie przyznanie odszkodowań za zwierzęta, które padły po dokonaniu powiadomienia o podejrzeniu wystąpienia choroby, jeżeli organ Inspekcji Weterynaryjnej stwierdzi, że takie zwierzęta padły z powodu zachorowania na chorobę objętą zwalczaniem.
Po drugie - możliwe będzie wprowadzenie systemu procentowej obniżki kwoty odszkodowania zamiast obecnej bezwzględnej odmowy wypłaty odszkodowania w zależności od wagi stwierdzanych uchybień.
Przypomnijmy: druga ze wspomnianych kwestii pozwoli uniknąć sytuacji takich, jakie opisywaliśmy niedawno:
Według założeń, projekt ustawy może zostać przyjęty jeszcze w pierwszym kwartale 2025 roku.