Grupy producenckie – niepodważalny potencjał rolnictwa
22 grupy producenckie funkcjonują w powiecie krotoszyńskim. Jest to ewenement na skalę województwa, a nawet kraju. - Potencjał rolnictwa na tym terenie jest niepodważalny - uważa Dawid Bała, który w Zakładzie Gospodarki Żywnościowej i Wsi UAM w Poznaniu zajmuje się właśnie grupami producenckimi.
Pierwszą grupą, która powstała na terenie powiatu było Zrzeszenie Producentów Trzody Chlewnej „PRO-AGRO” w Krotoszynie. Powołano je z inicjatywy GS „Samopomoc Chłopska” w 1999r. Boom na rozwijanie tego typu form działalności nastąpił jednak w 2013r. Wówczas to na terenie powiatu powstało aż 11 grup producenckich. Ewenementem na skalę kraju są te zajmujące się hodowlą królików. - Tego typu grup nie ma nigdzie w kraju - twierdzi specjalista. Sporo jest też grup zajmujących się obrotem ziarnami zbóż i roślinami oleistymi.
Aktualnie działalność grup producenckich reguluje specjalna ustawa, a jedną z najistotniejszych kwestii jest liczba rolników wchodzących w skład grupy. - Jest to minimum 5 osób - precyzuje Dawid Bała. Grupa jest w pewnym sensie przedsiębiorstwem , które działa na określonych warunkach. Do wyboru jest zaś pięć forma prawnych. -Najczęściej rolnicy decydują się na spółkę z.o.o albo na spółdzielnię. Wybór spółek w ostatnim czasie jest spowodowany tym, że obniżono wymóg kapitału początkowego do 5000 zł, co nie stanowi problemu - podkreśla Dawid Bała i dodaje. - Część grup działa naprawdę prężnie, zatrudniają nawet pracowników. Poprawiła się też sytuacja rolników dzięki temu, że mają możliwość konkurencyjnych zakupów i sprzedaży swoich płodów - uważa Dawid Bała.
Niestety, jego zdaniem, istnieją olbrzymie dysproporcje pomiędzy grupami. - Są takie, które mają swój majątek i działają w 100%. Część powstała jednak w celu otrzymania dofinansowania i można powiedzieć, że członkowie grup likwidowanych stają się członkami tych nowo powstających - zaznacza specjalista.
Na tym terenie działa: „Pro – Agro” z Krotoszyna, Grupa Producentów Rolnych Koźmin Wlkp., Przedsiębiorstwo Obrotu Królikami „Hybryda”, Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Kobylinie, „Po – Agro BIS” z Krotoszyna, Krot – Plon z Krotoszyna, Spółdzielcza Grupa Producentów Bożacin, Grupa Producentów Żywca Wołowego Farmer, „Colza” z Krotoszyna, „Agricol” z Krotoszyna, „Frumentum” z Krotoszyna, Spółdzielnia Producentów Żywca Wołowego w Kobylinie, „Pork Grupa” z Koźmina Wlkp., Krotoszyńska Spółdzielnia Producentów Wołowiny TUR, „Dobra Przyszłość” z Krotoszyna, „Muneris” z Krotoszyna, „Granarium” z Krotoszyna, „Tritica” z Krotoszyna, „Pro Agro Plus” z Krotoszyna, „Polrabbit” z Krotoszyna, „PoleGGS” z Krotoszyna, Spółdzielnia Producentów Trzody Tucznik Kobylin.
Najliczniejsza jest Grupa Producentów Rolnych z Koźmina Wlkp. skupiająca producentów trzody chlewnej. Ma ponad 100 członków.
Wsparcie dla grup producentów rolnych udziela się w postaci zryczałtowanej pomocy w formie rocznych rat przez okres pierwszych 5 lat liczonych od dnia dokonania wpisu grupy do rejestru przez marszałka województwa. Pomoc naliczana jest na podstawie rocznej wartości netto przychodów ze sprzedaży produktów lub grup produktów wytworzonych w gospodarstwach członków grupy.