Napowietrzanie, zagospodarowanie i magazynowanie gnojowicy
Napowietrzanie, zagospodarowanie i magazynowanie gnojowicy - co jeszcze warto wiedzieć, by prowadzona produkcja przynosiła jak najlepsze efekty?
SYSTEM NAPOWIETRZANIA GNOJOWICY
System napowietrzania gnojowicy (zawiesiny) został opracowany jako wysoce efektywna i przyjazna dla środowiska naturalnego metoda utrzymywania gnojowicy w stanie płynnym, która jest zawsze przygotowana do zagospodarowania. Skuteczność systemu napowietrzania wynika z jego prostoty - zapewnia Jaroslaw Zielinski z JFC Polska. - Zastosowanie sprężarki tłokowej Rootsa o niskim zapotrzebowaniu energii elektrycznej, zautomatyzowane sterowanie elektrozaworami o dużej niezawodności oraz wykonanie instalacji napowietrzającej z rur PVC klasy D pozwalają na wieloletnią eksploatację z niskimi kosztami bieżącymi.
ZOBACZ TEŻ - JAK PRZECHOWYWAĆ OBORNIK, GNOJÓWKĘ I GNOJOWICĘ?
ZALETY SYSTEMU NAPOWIETRZANIA
prostota systemu przekłada się na niską awaryjność
oszczędność energii (sprężarka z silnikiem o mocy około 4KW)
brak korozji ( wykonanie z materiałów nierdzewnych i PVC)
brak konieczności używania mieszadeł, które są bardzo energochłonne w trakcie długotrwałej eksploatacji )
zwiększenie zawartości azotu do 50% oraz azotanu amonu ( saletry aminowej ) do 70 %suchej masy ( potwierdzenie w badaniach laboratoryjnych )
obniżenie poziomu emisji szkodliwych gazów, stężenia siarkowodoru( H2S), amoniaku( NH3)
równomierne wymieszanie składników, jednorodność zawiesiny
gnojowica cały czas jest w idealnym stanie do użycia w nisko emisyjnym sprzęcie do rozprowadzania gnojowicy tzn. wóz asenizacyjny, aplikator wtryskowy, płozy wleczone
gnojowica o takiej konsystencji bardzo szybko przenika do gleby, co zmniejsza uciążliwość nawożenia dla ludzi ( zapachy)
łatwa przyswajalność przez rośliny
MAGAZYNOWANIE GNOJOWICY
Jednym z nowoczesnych sposobów magazynowania gnojowicy jest przechowywanie jej w specjalnych, elastycznych zbiornikach, które po napełnieniu przypominają wielkie poduchy. - Zbiorniki zapewniają wymaganą szczelność, a przez swoją zamkniętą formę ograniczona jest emisja gazów i zapachów. Użytkownicy takich zbiorników doceniają fakt, że ich zamontowanie zajmuje zazwyczaj nie więcej niż godzinę, a do ich posadowienia, mówiąc w skrócie, wystarczy kawałek równego terenu - podkreśla Przemysław Domagalski, prezes Exflo.
W branży zazwyczaj stosuje się baterie tj. bazy mniejszych zbiorników, gdzie każdy ma kilkaset metrów sześciennych pojemności lub ogromne, pojedyncze “poduchy” o pojemności 2000-5000 m3. Każda z form zależy od wielkości gospodarstwa i planów na gospodarkę odchodami. - Jako Exflo specjalizujemy się w produkcji zbiorników do 500 000 litrów. Dzięki nim, nasi klienci mogą elastycznie reagować na potrzeby rynku i swojego gospodarstwa - szybko i sprawnie zapewnić sobie miejsce do magazynowania gnojowicy,, bez czasochłonnych pozwoleń i dokumentacji, a w przypadku zmiany planów po latach, przetransportować zbiornik w inne miejsce - dodaje Przemysław Domagalski. - Zdarzało nam się “ratować” gospodarstwa w okresach zimowych, kiedy potrzebny bufor kilkuset metrów sześciennych do magazynowania gnojowicy powstawał dosłownie w ciągu tygodnia. Tylko technologia zbiorników elastycznych daje takie możliwości, że w kilka dni po zamówieniu otrzymujemy zbiornik, który może funkcjonować kilkadziesiąt lat.
GNOJÓWKA I GNOJOWICA W STALOWYCH ZBIORNIKACH Z BLACHY FALISTEJ
O korzyściach związanych ze stosowaniem zbiorników stalowych z blachy falistej do magazynowania gnojówki i gnojowicy mówi Przemysław Rzetelski, koordynator ds. rozwoju i zarządzania marką w firmie ZAWADA.TECH.
Konstrukcja zbiornika, o którym mowa, składa się ze ścian z blachy falistej, filcu ochronnego oraz membrany - na ściany oraz dno, która zapewnia szczelność zbiornika. - Zwykła blacha stosowana zazwyczaj w zbiornikach stalowych nie wytrzymałaby agresywnego środowiska gnojówki i gnojowicy, dlatego ZAWADA.TECH stosuje panele obustronnie zabezpieczone powłoką Granite® HDX - tłumaczy Przemysław Rzetelski. - Dzięki temu blacha naszych zbiorników posiada najwyższą odporność antykorozyjną RC5 oraz UV RUV4. Łączenie paneli zbiornia odbywa się opatentowanym zestawem śrub Safe+™ - gdzie główka oraz podkładka mają kształt, który idealnie wpisuje się w falę zbiornika a nakrętka dodatkowo jest zabezpieczona przed korozją. Dzięki temu rozwiązaniu łączenie paneli jest ekstremalnie mocne i dokładne i trwałe.
ZAWADA.TECH stosuje także własne rozwiązanie, jeżeli chodzi o sposób przykrycia zbiornika - proponuje pokrywę pływającą. Każdy zbiornik może zostać również wyposażony w mieszadło ciągnikowe przez ścianę zbiornika oraz linię poboru.
- Z roku na rok coraz więcej klientów przekonuje się do przewagi naszego rozwiązania w stosunku do tradycyjnych zbiorników betonowych stosowanych do tej pory na rynku polskim - dodaje Przemysław Rzetelski. - Nasze zbiorniki nie wymagają wykonywania wylewki betonowej, kosztownych prac ziemnych, montaż odbywa się najczęściej w kilka dni. Konstrukcja zbiornika również może zostać zdemontowana oraz przeniesiona w inne miejsce lub odsprzedana. Potwierdzeniem jakości tych zbiorników jest długość gwarancji - to aż 15 lat.
ZAGOSPODAROWANIE GNOJOWICY
Podstawą efektywnego zagospodarowania gnojowicy jest jej ujednolicenie za pomocą mieszadeł. - Pozwala to na wypompowanie całej zawartości i dalszą obróbkę np. poprzez separator. W przypadku hodowli krów mlecznych frakcję stałą można wykorzystać do ścielenia (ponad 100 instalacji w Polsce). W dalszej kolejności gnojowica jest rozlewana na pola - mówi Michał Sobiesiak z firmy Bauer.
Powszechnie stosowanym sposobem jest wóz asenizacyjny z dyszą. - W naszej ofercie najbardziej popularnymi są wozy poliestrowe tandem o pojemności nawet 20.700 litrów. Dostarczamy je ze wzmocnioną ramą pozwalającą na montaż każdego rodzaju aplikatora. Jest to ważne, gdyż aplikator doglebowy pozwala zachować nawet 90% azotu w glebie. Niemniej jednak BAUER Group Polska jako jedyna firma w Polsce posiada rozwiązanie bardziej efektywne – system szybkiego rozlewania - podkreśla Michał Sobiesiak. - Jest to rozwiązanie o największej wydajności, pozwalające na rozlewanie gnojowicy 120-150 m³/h.
Podstawą tego systemu jest linia przesyłowa składająca się ze specjalnych węży poliuretanowych o średnicy 6”, 5” oraz 4”. Pompa znajdująca się przy zbiorniku magazynowym wtłacza gnojowicę pod ciśnieniem ponad 10 bar do linii przesyłowej. Na jej końcu znajduje się ciągnik z aplikatorem bezpośrednio połączony z wężami zasilającymi. - Dzięki temu uzyskujemy stałą wydajność pracy bez czasochłonnego załadunku i transportu w promieniu 4.000m od pompy. Niebywałą zaletą jest ochrona pól przed nadmiernym zagęszczeniem, jakie występuje przy rozlewaniu wozami asenizacyjnymi oraz skrócenie czasu pracy - dodaje Michał Sobiesiak.