Dezynfekcja i dezynsekcja w oborze
Aby zachować odpowiedni standard i prawidłową higienę środowiska zwierząt należy stosować dezynsekcję oraz dezynfekcję, które gwarantują odpowiedni cykl odkażania pomieszczeń inwentarskich. Najbardziej uciążliwym owadem jest mucha domowa.
Preparaty dezynfekcyjne
Dezynfekcja, aby była skuteczna, musi być prawidłowo przeprowadzona. - Bez względu na stosowany preparat powinno się dezynfekowaną powierzchnię oczyścić mechanicznie (usunąć obornik, pajęczyny, kurz), następnie umyć, a potem tak przygotowaną dezynfekować. Stosując preparaty dezynfekcyjne, należy uważnie czytać instrukcję, która zawiera wszelkie niezbędne informacje dotyczące spektrum działania środka użycia odpowiedniego stężenia procentowego oraz możliwości stosowania w obecności zwierząt – wyjaśnia Mirosław Kuberka.
Ważne, aby przed rozpoczęciem działań skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zajmuje się stadem. Jego rady są istotne nie tylko w kwestii leczenia, ale również w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki. - Warto zapytać o właściwy dobór środka. Lekarz prowadzący najlepiej zna status zdrowotny stada i podpowie, jak często i jakim preparatem dezynfekować obiekty – dodaje.
Zwalczyć muchę domową
Najbardziej uciążliwym owadem dla zwierząt inwentarskich jest mucha domowa. Aby ją zwalczyć, niezbędny jest oprysk preparatem owadobójczym. – Jednym z najskuteczniejszych jest PERMAS 250 Combi EC, który jest nowy na polskim rynku. Daje to gwarancję, że muchy nie zdążyły się na niego uodpornić. Jest bardzo wydajny i skuteczny. Ściany i sufit obiektu należy oczyścić z pyłów, brudu i pajęczyn, a nawet je wygładzić. Duża ilość pyłu i brudu w pomieszczeniu pochłania zastosowany preparat i znacznie ogranicza kontakt much z każdym insektycydem – wyjaśnia Wojciech Sędzielowski z firmy Prof-Pest DDD z Chrzanowa.
Stosować metody zapobiegawcze
Aby ustrzec się przed ponowną inwazją owadów, należy stosować metody zapobiegawcze. Skutecznym sposobem są pułapki na muchy FLY TRAP, które rozwieszane są w nasłonecznionych, nieprzewiewnych miejscach na zewnątrz oraz w oborach, stajniach i innych pomieszczeniach inwentarskich. - Pułapkę wieszamy i dopełniamy do oznaczonego miejsca wodą, która rozpuszcza substancję znajdującą się w środku. Jeśli nie widzimy gromadzących się wokół much, to znaczy, że powiesiliśmy naszą pułapkę w złym miejscu np. na przeciągu lub w cieniu. Są to miejsca gdzie z reguły muchy nie lubią przebywać. Owad jest wabiony do środka i rozpuszczany przez substancje drożdżowe. Pułapka może wyłapać nawet 40 tys. much – podkreśla specjalista z firmy Prof-Pest DDD. Do metod mechanicznych zalicza się też lampy. W tym przypadku również należy pamiętać o ich odpowiednim usytuowaniu. - Nasi doradcy zaprojektują na planie obiektu, w jakich miejscach powinniśmy rozmieścić lampy i lepy. Należy też pamiętać o wymianie świetlówek w lampach UV przynajmniej raz w roku, ponieważ światło żarówki UV z biegiem czasu przestaje być widoczne dla owada – dodaje.