Czy należy odrobaczać bydło mięsne?
Najważniejszym zabiegiem profilaktycznym stosowanym na bydle mięsnym hodowanym na wypasie jest odrobaczanie. Jak często je przeprowadzać?
Dorota Węglińska, lekarz weterynarii z gabinetu „Duże i Małe” w Jeżowie Sudeckim pod Jelenią Górą przekonuje, że warto to robić dwa razy do roku. - Jest ono jeszcze ważniejsze niż u krów mlecznych, gdyż bydło mięsne ma praktycznie cały czas bezpośredni kontakt z pastwiskiem. Często są to tereny podmokłe, które stanowią duże zagrożenie zachorowania na motylicę wątrobową. Daje się ona we znaki zarówno dorosłym krowom, jak i cielakom. Zwierzęta są wtedy wychudzone, nie przybierają na wadze, a zwłaszcza młody organizm nie potrafi poradzić sobie z motylicą sam i to właśnie u nich widać najbardziej i najszybciej różnicę, czy były odrobaczone, czy nie - wyjaśnia Dorota Węglińska.
Kiedy w takim razie pierwszy raz odrobaczyć cielaka w stadzie bydła mięsnego?
Wszystko zależy od tego, czy matki były regularnie odrobaczane. Jeżeli tak, to możemy z odrobaczeniem u cieląt poczekać do 3 miesiąca ich życia. - W innym przypadku powinniśmy odrobaczyć je już w pierwszym miesiącu po urodzeniu - dodaje Dorota Węglińska.
Sprawdź aktualne ceny żywca wołowego TUTAJ
Po co odrobaczać bydło?
Choroby pasożytnicze negatywnie wpływają na kondycję zwierząt. Zarażone bydło cechuje się gorszymi przyrostami oraz osłabioną odpornością. Organy zaatakowane przez pasożyty np. wątroba drążona przez larwy motylicy wątrobowej, pracują mniej wydajnie lub dochodzi do miejscowych stanów zapalnych. Może to prowadzić do chorób metabolicznych, wynikających z zaburzeń pracy wątroby. Pasożytami najczęściej atakującymi bydło są motylice, tasiemce, nicienie oraz kokcydia. Ostatnia z nich groźna jest szczególnie dla cieląt, ponieważ wywołuje biegunki. Może być przyczyną wtórnych zakażeń bakteryjnych i wirusowych układu pokarmowego.