Co z mięsem z "niepełnowartościowych" zwierząt?
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa w sprawie rozwiązania problemu zagospodarowania mięsa ze zwierząt "niepełnowartościowych".
- Z obserwacji skupów żywych zwierząt na cele rzeźne, w szczególności zwierząt po przebytych chorobach lub urazami nasuwa się podejrzenie, że część mięsa z takich zwierząt trafia do przetwórstwa i do zwykłego obrotu rynkowego. Stwarza to okoliczności do pojawiania się afer medialnych, tak jak to miało miejsce z tzw. „leżakami” w rzeźni w 2019 r. - podaje KRIR w komunikacie.
Izba twierdzi, że "w celu przedziwdziałania nieuczciwym i nieetycznym zjawiskom na styku skupu zwierząt rzeźnych i przetwórstwa, uderzających w opinie o rolnikach, należałoby stworzyć, ze wsparciem krajowym, równoległą ofertę rynkową dla mięsa znakowanego o gorszej jakości, w tym z wyodrębnionych ubojni i sklepów (punktów sprzedaży) dla zbytu takiego mięsa i ograniczenia sposobności do nieuczciwego zarobku dla nieuczciwych przetwórców. KRIR proponuje także stworzyć możliwość uboju na własne potrzeby po decyzji lekarza weterynarii.
Odszkodowania za zutylizowanie dorosłej sztuki bydła?
Wcześniej Podlaska Izba Rolnicza proponowała, aby wprowadzić możliwość wypłacania odszkodowań za zutylizowanie dorosłej sztuki bydła. Pomoc miałaby być wypłacana rolnikom do takich sztuk bydła, które według opinii lekarza weterynarii powinny zostać uśmiercone bądź były bezskutecznie leczone antybiotykami (więcej informacji TUTAJ).
ZOBACZ TAKŻE: AKTUALNE CENY ŻYWCA WOŁOWEGO
- Tagi:
- bydło mięsne
- żywiec wołowy