Co dalej z eksportem wieprzowiny i drobiu?
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o uznaniu przez Singapur regionalizacji ASF w Polsce oraz uzgodnienie wzoru świadectwa zdrowia dla wieprzowiny.
Decyzja ta daje możliwość eksportu mięsa wieprzowego i wieprzowych produktów mięsnych w oparciu o zasady regionalizacji.
Służba właściwa Singapuru poinformowała o uznaniu regionalizacji wdrożonej w Polsce w odniesieniu do ASF. Jednocześnie sfinalizowane zostały negocjacje dotyczące uzgodnienia wzoru świadectwa zdrowia na wywożone z Polski do Singapuru mięso wieprzowe i wieprzowe produkty mięsne z wyłączeniem konserw wieprzowych sterylizowanych. W związku z powyższym eksport ww. mięsa i produktów z zakładów zatwierdzonych przez służbę właściwą Singapuru może zostać wznowiony.
Zmianie uległ również tytuł świadectwa zdrowia na wywożone z Polski do Singapuru produkty mięsne wieprzowe. Może ono być stosowane jedynie przy eksporcie produktów mięsnych wieprzowych poddanych sterylizacji.
Jest też dobra wiadomość dla producentów drobiu - w wyniku starań Głównego Lekarza Weterynarii i polskiej placówki dyplomatycznej w Rijadzie właściwe służby Królestwa Arabii Saudyjskiej zniosły ograniczenia eksportowe wprowadzone z uwagi na wystąpienie w Polsce ognisk HPAI (wysoce zjadliwej grypy ptaków).
Do Królestwa Arabii Saudyjskiej mogą być ponownie eksportowane następujące produkty: mięso drobiowe oraz produkty z mięsa drobiowego, a także jaja oraz pozyskane z nich przetwory.