Choroby układu oddechowego świń
Co grozi świniom w dużych i małych gospodarstwach?
Choroby układu oddechowego świń, stanowiące od bardzo dawna ważną przyczynę strat ekonomicznych w chowie tradycyjnym w gospodarstwach o produkcji wielokierunkowej, stają się jeszcze ważniejsze w produkcji wielkotowarowej. - Dotyczy to ferm zarodowych, ferm o cyklu zamkniętym oraz przede wszystkim tuczarń, do których nabywane są prosięta z zewnątrz. W wymienionych obiektach wielkotowarowych znajduje się na ogół kilkaset do kilkunastu tysięcy świń. Dość często przebywają one w zbyt dużym zagęszczeniu na jednostce powierzchni. W niektórych regionach dodatkowo ma miejsce nadmierne skupienie ferm w niewielkiej od siebie odległości. Jedno i drugie sprzyja wzajemnemu przenoszeniu, w tym aerogennemu, drobnoustrojów wywołujących zakażenia układu oddechowego - wyjaśnia Maciej Szymczak, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Gołuchowie (powiat pleszewski, woj. wielkopolskie).
Czytaj także: Zniknęło 1600 świń? Rolnik oskarżony o kradzież w procesie o tucz kontraktowy
W dużo mniejszych gospodarstwach, gdzie chów trzody chlewnej jest na znacznie mniejszą skalę, problemy z układem oddechowym są również bardzo powszechne, a przyczyny, które je powodują, podobne. W gospodarstwach o cyklu zamkniętym również są małe powierzchnie użytkowe, na których jest utrzymywane zbyt wiele sztuk oraz różnice temperatur powietrza na zewnątrz, wilgotność powietrza oraz przeciągi w świniarniach mogą mieć bardzo negatywny wpływa na zdrowie zwierząt.
W chowie otwartym dochodzi niebezpieczeństwo wprowadzenia do stada choroby wraz z nabyciem prosiąt, które mogą zarażać świnie z innych grup produkcyjnych. Dlatego tak ważne jest kupowanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, gdzie stada są wolne od chorób.
- Do głównych chorób układu oddechowego zaliczamy: Mykoplazmowe zapalenie płuc (MPS), Pleuropneumonia (APP), Zakaźne Zanikowe Zapalenie Nosa (ZZZN), Zespół rozrodczo- oddechowy świń (PRRS), Grypa świń (Influenza), Zakażenia Cirkowirusowe - przypomina specjalista.
Choroby układu oddechowego objawiają się kichaniem, kaszlem, wypływem z nosa. - Same objawy sugerują nam jedynie, że w organizmie właśnie rozwija się któraś w powyższych chorób. Choroby, objawiające się poprzez schorzenia układu oddechowego najczęściej mają znaczący poziom strat w stadzie. W dużej mierze zwierzętom towarzyszy ogólne osłabienie - zaznacza Maciej Szymczak. Świnie stają się apatyczne i niechętnie pobierają pasze, gorzej przyrastają, są zróżnicowane wagowo, a ostatecznie cały tucz się wydłuża, ponieważ przyrosty dobowe zwierząt w znacznym stopniu spadają.