Chiny. Gwałtowny spadek pogłowia trzody chlewnej
Według danych chińskiego ministerstwa rolnictwa, w lipcu pogłowie trzody chlewnej w tym kraju było o 32,2% mniejsze niż rok wcześniej. Przyczyną tego stanu jest oczywiście Afrykański Pomór Świń.
W oficjalnym komunikacie chiński resort rolnictwa poinformował, że w lipcu 2019 r. pogłowie trzody chlewnej spadło o 32,2% r/r, a pogłowie macior o 31,9% r/r.
- Zważywszy, że pierwsze potwierdzone ognisko ASF na terenie Chin miało miejsce w sierpniu 2018 roku nie ma wątpliwości, że powodem tak drastycznej redukcji pogłowia była choroba ASF - uważa Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Według Genesus za portalem Statista, jeszcze w marcu 2018 r. pogłowie świń w Chinach wynosiło 440,6 mln szt.
- Oznacza to, że po 15 miesiącach pogłowie spadło o 148 mln sztuk. To prawie tyle, ile świń utrzymywanych jest w całej Unii Europejskiej. Średni spadek pogłowia wyniósł blisko 10 mln szt. miesięcznie - zwraca uwagę Aleksander Dargiewicz.
Ekspert KZPPTCh zaznacza jednocześnie, że sytuacja związana z drastycznym ograniczeniem pogłowia w Chinach odbija się na podaży i cenach wieprzowiny. W sierpniu 2018 r. za żywiec w Chinach płacono bowiem 13,25 juanów/ kg, dziś natomiast kosztuje on średnio 23.49 juanów/kg (ok. 13 zł/kg). Na przestrzeni roku cena wzrosła więc o 77,3%.
- Chiński rząd czeka nie lada wyzwanie, aby zwiększyć import wieprzowiny i zahamować wzrost jej cen. Odbudowa własnej produkcji potrwa bowiem długie lata - komentuje Dargiewicz.